sh1
                           

Nga kopertina e fundit e librit tė tij tė parė "Mos mė lini vetėm",  kuptojmė se Tasin Voka u lind nė stan tė Livadheve tė Bjeshkės, nja dhjetė kilometra larg fshatit Shipkovicė tė Tetovės, mė 24 korrik 1950, nė njė familje modeste tė kėsaj treve.

Shkollėn fillore e kreu nė Shipkovicė, ku pat pėr mėsues tė parė Shaban Rushanin (njė ndėr flamurtarėt e arsimit shqip tė kėsaj ane). Pasi nuk kishte mundėsi shkollimi tė mėtejshėm, u detyrua tė futet nė punė tė ndryshme, qė nė moshė fort tė re.

Pas shumė viteve nė punė nga mė tė rėndat, nga dėshira dhe zelli pėr arsim, u regjistrua nė njė shkollė tė mesme tė Tetovės, ku edhe i dha tė gjitha provimet, por nuk iu bė e mundur diplomimi, pasi ishte vazhdimisht i ndjekur nga regjimi titist. Si autodidakt, ai lexon e studjon libra tė shumta (qė i vinin edhe nga Bukureshti, si nė kohėn e Rilindjes Kombėtare Shqiptare) dhe nis tė hedhė nė letėr mbresat e tij jetėsore, duke synuar vazhdimisht qė tė shkruajė letėrsi tė mirėfilltė.

Novela pėr fėmijė "Mos mė lini vetėm", ėshtė  libri i tij i parė, qė ia botoi ALBINFORMI i Tiranės, duke patur pėr redaktor, shkrimtarin dhe eseistin e shquar shqiptar, Adriatik Kallulli. Botimi nė fjalė u pregadit me pėrkujdesjen e mikut tė autorit, z. Ruhi Bashari

 

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com