???
                           

            Pas lėēitjes sė njė antologjie poetike me kopertina tė bukura qė ta pėrkujtojnė Hazbi Shaqirin me flamur nė dorė, duke shfletuar pastaj shėnimet e shkėputura nga ditari, kuptojmė se autori i librit Mėrgimtari, Ibrahim Guri, ka lindur  nė Shipkovicė, mė 20 mars tė vitit 1949. Nuk e dimė nė do na hidhėrohet po qe se themi tė vėrtetėn, se ka lindur nė Izerishte, ėshtė shkolluar nė Puēalen, dhe ka vajtur pėr tė siguruar ekzistencėn, sė pari nė fshatrat vllehe tė Maqedonisė, pastaj nė Istri, Suedi, dhe mė nė fund, nė Hamburg tė Gjermanisė. E mbajmė mend si nxėnės i klasės sė katėrt. Rrinte nė njė bangė, duke patur pėr roje mėnjanė,  Habibin e las Shuip, ndėrsa nė anėn tjetėr, Reshatin e rojtarit tė pyllit. I kishte qejf shakatė dhe ato nuk i ka braktisur as tani, kur kanė filluar t’i thinjen flokėt. Shkrimtari qė e braktis humorin, mė mirė e ka ta thejė pendėn, thot njė fjalė e urtė. Dhe ka tė drejtė, autori nė fjalė, kur i pėrqesh ata qė i harrojnė etėrit e vet, qė i rritėn duke shitur  krande, te Xhamia e Pashės.

            Mėrgimtari i Hamburgut shqiptar Ibrahim Guri, veprimtar i dalluar i Shoqatės Shqiptare “Verrat e Llukės”, merr guximin dhe shkruan vjersha patriotike, pėr t’i pėrmbledhur ato nė njė vėllim simpatik, qė t’i pėrkujtojnė veprat e para tė rilindasve tanė. Librin e boton nė kuadrin e Editurės Konica, qė funksiononte nė Tetovė, nė kohėn kur ajo drejtohej nga ish-kryetari i Shoqatės sė tė persekutuarve politikė shqiptarė, Xhevat Ademi (1998). Ėshtė fjala pra, pėr vėllimin poetik Mėrgimtari, e shkruar nė njė gjuhė tė kuptueshme, e ngarkuar me motive fshatarake, ku predominojnė ato tė atdhedashurisė.

Bėre Zemrėn Gur, si Shqipja mbi Flamur!

            E preferojmė kėtė lojė fjalėsh, duke i shėnuar emrat me shkronjė tė madhe. Tekefundit, kėshtu veprojnė edhe gjermanėt, qė ua dhanė shansin prindėrve tanė, ti pėrjetojnė ca vite, nė kuadrin e Shqipėrisė Reale (1941-1945). Pastaj, pse mos t’i respektojmė me shkronjė tė madhe, do emra me domethėnie tė madhe: Zemra, Zoti, Guri, Qielli, Shqipja, Dielli, Flamuri…Vepra nė fjalė, ngėrthen nė vete rreth dyzet poezi, pėrmes tė cilavet, gjatė kohė para vitit tė botimit (1998), autori e parandjen tė vėrtetėn  se Do tė na ēlirojė Amerika, duke ia ngritur moralin shqiptarit pėrmes sintagmave lirike Bėre zemrėn gurė/ si shqipja mbi flamur/…ti tregojmė botės mbarė/ se jemi gjak shqiptar. Shqiptarė sipas tij, janė trima krenarė, tė fortė, tė urtė, tė dashur, zemėr-bardhė. Janė sokola malesh, tė gatshėm pėr ta derdhur gjakun si ar, pėr bashkimin kombėtar.

            Frymėzimet lirike tė autorit, ndėrlidhen ngushtė me kontributet e tij konkrete, qė ka dhėnė pėr themelimin e njė varg shoqatash shqiptare nė Suedi dhe Gjermani: Verrat e Llukės, Ibe Palikuqi, Bashkimi, Hasan Prishtina, Jusuf Gėrvalla, etj. Nė kuadrin e tyre, ka patur fatin tė njohė intelektualė e atdhetarė tė dėshmuar: Adem Demaēin, Ramadan Osmanin, Ajdin Abazin, etj. Amaneti i nėnės, Dashuria pėr fėmijėt, Flamuri Shqiptar, fshati im i dashur, Liria, Gjuha Shqipe, Mėrgimtari, O Atdhe i dashur, Populli i ndaluar, Porosia, Shekujt po kalojnė, Simbolet kombėtare, Universiteti i Tetovės, Zėri i shqiptarit – ja vetėm disa nga titujt e vjershave tė tij, qė tingėllojnė si njė poezi nė vete. Po ndalemi vetėm te njėra prej tyre, titulli i sė cilės ndėrlidhet me emrin e katundit ku kemi parė pėr herė tė parė, dritėn e diellit shqiptar:

Shipkovica 

Shipkovica tokė shqiptare.

Me shekuj su trembe fare.

Nėpėr pėrpjekje ke qenė:

Gjithmonė krenare.

Nė luftė me pushtuesit,

Dole fitimtare.

Dhe kurrė s’u pėrkule:

As nga osmanėt,

As nga krajlėt.

Gjithmonė marshon pėrpara,

Ti Shipkovicė e kuqe,

Do tė mbetesh krenare

Deri nė fitore.

Defilon kėtu pra, historia e fshatit shqiptar, dhe e shpirtit tė tij, pėrherė fitimtar. Pėr t’u bėrė anėtar i Shoqatės tė Shkrimtarėve tė Shipkovicės,  duhet tė kesh sė paku dy libra tė botuar. Tė mirėseardhur pėr njė shoqatė tė kėtillė tė imagjinuar, janė edhe Sadudini, edhe Lazimi, edhe Ibrahimi, edhe Jetmiri, edhe ndonjė autor tjetėr, qė mund tė ketė vetėm njė libėr tė botuar, apo njė dorėshkrim libri tė pabotuar, siē ėshtė rasti i Lazim Rexhepit. Ibrahim Guri, qė e braktisi nga trojet e mbiemrit njė mbiemėr me konotacione tė pushtuesit osman, ėshtė njė poet i ri shqiptar, me pak shkollė dhe me shumė shpirt. Ėshtė shqiptari qė zhurritet nga malli i mėrgimtarit, pėr t’i parė shtėpitė tona, me flamur mbuluar, pėr ta parė flamurin e ngritur, pėrmbi majė tė Sharrit, nė qendėr tė Shkupit, dhe kudo qė shqiptarėt, kėto simbole tė shenjta, i mbajnė me krenari, pėr tė luftuar pėr Shqipėri.

 

 
  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com