???
                           

- U lind nė Shipkovicė (1 gusht 1949), nga njė baba shqiptar, ish-veprimtar i kolonisė shqiptare tė Bukureshtit, dhe nga njė nėnė rumune, qė e pėrvetėsoi gjuhėn shqipe, brenda njė nate.

- Kreu Gjuhėn dhe letėrsinė shqipe nė kuadrin e Fakultetit Filosofik tė Universitetit tė Kosovės (1982). Nė bazė tė rekomandimeve tė dr. Latif Berishės, ndėrlidhet me Bukureshtin, pėr afirmimin e diasporės shqiptare tė Rumanisė. Duke qenė i ndjekur nga pushteti komunist i ish-Jugosllavisė, nė vitin 1973 arratiset nė Bukuresht. Vazhdon studimet e specializimit nė Vjenė (1974) dhe Bukuresht (1975).

- Nė periudhėn 1971-1979, si pasojė e botėkuptimeve demokratike dhe pėrhapjes sė literaturės shqiptare nė relacionin Tiranė-Bukuresht-Shipkovicė, shpifet, ndiqet, arrestohet dhe dėnohet nga Gjykata (komuniste) e Qarkut tė Shkupit me gjashtė vjet burg tė rėndė, “pėr veprimtari armiqsore kundėr bashkėsisė sonė socialiste”

- 1971-1990: bashkėpunon me shtypin shqiptar tė Kosovės dhe Maqedonisė; pėrkthen letėrsinė shqipe nė gjuhėn rumune dhe anasjelltas. Jep kontribute publicistike, edhe pėr letėrsitė e popujve tjerė tė Ballkanit.

- 1990-2003: Paralelisht me mbrojtjen e provimeve tė doktoratės nė Universitetin e Bukureshtit, afirmon dhe mbron me guxim publicistik, ēėshtjen e shqiptarėve tė Kosovės dhe Maqedonisė, nė shtypin rumun dhe atė shqiptar. Merr pjesė aktive nė simpoziume ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut . Ėshtė veprimtar i dalluar i Bashkėsisė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumanisė, inisiator pėr themelimin e Shoqatės sė Miqėsisė Rumuno-Shqiptare, redaktor dhe sekretar i redaksisė sė revistės Shqiptari nė Bukuresht, tė gjitha aktivitetet duke i kryer vullnetarisht, pa kurrfarė tė ardhurash.

- Ėshtė autor i tetė librave origjinalė e tė pėrkthyer (poezi dhe monografi mbi diasporėn shqiptare), njohės i njė numri tė konsideruar gjuhėsh tė huaja, autor i mbi njėmijė artikujve tė botuar, zbulues i thesarit tė shoqėrisė “Drita”, anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Rumanisė, laureat mirėnjohjesh tė ndryshme, i nominalizuar nga Instituti Biografik Amerikan: “Njeriu i Vitit 2001”.

Profil i shukurtėr pėr Baki Ymerin

Shumė shqiptarė nė kohėra tė ndryshme kanė patur rastin tė vizitojnė Bukureshtin e bukur. Ata gjithmone kanė gjetur atje mikpritjen e pėrzemėrt nga rumunėt bujarė, gjė qė flet pėr njė miqėsi tė vjetėr ndėrmjet Rumanisė dhe Shqipėrisė. Por, pėrveē mikpritjes sė vendit, ēdo vizitor nga Shqipėria ka gjetur nė atė vend edhe mikpritjen e vėllezėrve shqiptarė, tė cilėt jetojnė nė atė vend prej mė shumė se njė shekulli, si emigrantė. Emigrantė ndėr tė cilėt janė integruar edhe emigrantėt mė tė rinj qė kanė shkuar nė atė vend mbas luftės sė dytė botėrore e nė vazhdim. Emigrantėt shqiptarė nė Rumani e kryesisht te vendosur nė qendrėn mė tė madhe institucionele e kulturore tė vendit, nė Bukuresht, kohė mbas kohe kanė vepruar nė shėrbim tė ēėshtjes shqiptare, duke krijuar nė Bukuresht njė ndėr vatrat mė tė zjarrta tė aktiviteteve tė Rilindjes Kombėtare ShqiptareBaki Ymeri pėr ēėshtjen e Kosovės
Baki Ymeri pėr ēėshtjen e Kosovės

Atė traditė tė bukur qe e krijuan Rilindasit tanė, tė cilėt vepruan nė Bukuresht pėr rilindjen e kombit shqiptar si dhe pėr paqen e mirėkuptimin e vendeve tė Ballkanit, e ruajnė edhe sot bashkatdhetarėt tanė qė jetojnė si emigrantė nė Rumani, kryesisht nė Bukuresht. Shqiptarėt e Bukureshtit veprojnė tė organizuar nė gjirin e disa shoqatave, sidomos pėr kultivimin e gjuhės shqipe dhe freskimin e vlerave tona kulturore shqiptare. Njė ndėr mė e njohura nga ato shoqata ėshtė: Bashkėsia Kulturore e Shqiptarėve tė Rumanisė, me qendėr nė Bukuresht, e cila ėshtė drejtuar disa dekada nga Xhelku Maksuti, njė historian, studiues dhe shkrimtar i njohur me prejardhje rumuno-shqiptare.

Baki Ymeri - Librezė e tė persekutuarit politik

Por njė ndėr mė tė dalluarit nė ato veprimtari atdhetare shqiptare, nė ruajtjen dhe tashėgiminė e gjuhės shqipe tek emigrantėt shqiptarė nė atė vend, ėshtė dhe Baki Ymeri. Bakiu ėshtė i njohur si krijues, poet, publicist, pėrkthyes dhe eseist. Ai ėshtė autor i shumė krijimeve e librave tė botuara nė gjuhėn shqipe dhe atė rumune, si dhe nė gjuhė tė tjera. Nė angazhimet e tij tė gjithanshme, emrin e tij e hasim edhe si njė ndėr krijuesit e brezit tė ri shqiptar, brez tė cilit i ra si detyrė e kohės qė tė ballafaqohet me ngjarjet tragjike qė e tronditėn Ballkanin si pasojė e qėllimeve tė errėta tė shovinizmit serbo-sllav, qė tentonte tė ēfarosė popullin shqiptar nė Ballkan, kryesisht kosovarėt, me qėllim pėr t'ua marrė trojet etnike. Nė atė kohė tė vėshtirė, Baki Ymeri mban qėndrime tė rrebta kundėr dhunės, duke bėrė thirrje permes fjalės sė tij krijuese, gazetareske, publicistike, pėr paqė e vėllazėrim, pėr drejtėsi, liri dhe pavarėsi, sidomos pėr ēlirimin e shqiptarėve tė shtypur nga kolonializmi pansllavist serb.

Baki Ymeri, Lumina Dardaniei - Drita e Dardanisė

Baki Ymeri u lind nė Shipkovicė tė Tetovės (1 gusht 1949). Kreu Gjuhėn dhe Letėrsinė shqipe nė kuadrin e Fakultetit Filosofik tė Universitetit tė Kosovės nė Prishtinė (1969-73). Duke qenė i ndjekur nga pushteti komunist i ish-Jugosllavisė, arratiset nė Rumani (1973), vazhdon studimet e specializimit nė Vjenė (1974) dhe Bukuresht (1975). Ndėrkohė shkruan, pėrkthen dhe boton artikuj e studime mbi shqiptarėt, pėrhap literaturė shqipe nė relacionin Bukuresht-Shipkovicė-Prishtinė. Gjatė aktiviteteve tė tij nė shėrbim tė lirisė dhe tė paqes nė Kosovė e nė rajon, ai akuzohet, ndiqet, arrestohet (1975) dhe dėnohet nga Gjykata komuniste e Qarkut tė Shkupit, me gjashtė vjet burg tė rėndė (1976). Akuza e procesit tė montuar politik ishte: "bashkėpunim pėr veprimtari armiqėsore kundėr bashkėsisė socialiste jugosllave".
Qė nga viti 1971 pėrkthen letėrsinė shqipe nė gjuhėn rumune dhe anasjelltas, jep provimet e doktoratės nė Universitetin e Bukureshtit, polemizon, afirmon dhe mbron ēėshtjen shqiptare tė Kosovės nė shtypin rumun dhe atė shqiptar. Merr pjesė nė simpoziume ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, mbėshtet dhe bashkėpunon me emigracionin shqiptar kudo nė botė. Bashkėpunon me njė varg revistash e gazetash nė veri dhe jug tė Danubit, vepron nė kuadrin e Kėshillit Udhėheqės tė Bashkėsisė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumanisė, themelon Shoqatėn e Miqėsisė Rumuno-Shqiptare, afirmon dhe pėrkrah bijtė dhe bijat e rilindasve tanė, tė gjitha aktivitetet duke i kryer vullnetarisht.

Bakiu, Xhelku Maksuti, Avni Spahiu dhe Kristia Maksuti

Nėper vite ka botuar nė revista tė ndryshme mijėra vargje nga vepra e dhjetra shkrimtarėve rumunė klasikė e bashkėkohorė, nė gjuhėn shqipe, maqedone dhe sllovene, si dhe disa vėllime qė u pėrkasin poetėve qė pasojnė: Nikita Stėnesku (Ekspozitė e tė palindurve, Prishtinė, 1986); Angjel Dumbrėveanu (Kėnga e mullibardhės, Shkup, 1986); Sllavko Almėzhan (Xhuxhmaxhuxhėt harruan tė rriten, Prishtinė, 1989); Marin Sorescu (Eja tė ta them njė fjalė, Prishtinė, 1990), Halil Haxhosaj (Umbra cuvintelor/Hija e ėndrrave), Bukuresht, 2004), Karolina Ilika (Duke dashur nė fshehtėsi, Pogradec, 2004), Sali Bashota (Exilul sufletului/Ekzili i shpirtit, Bukuresht, 2004), Ibrahim Kadriu, N-a ramas timp pentru sarbatori (S'mbet kohė pėr kremte), Bukuresht, 2005). Bibliografi lirike: "Kaltrina" (botuar ne shqip-rumanisht, Bukuresht, 1994); Dardania (botim bilingv, Bukuresht, 1999; Zjarr i Shenjtė (Tetovė 2001); Lumina Dardaniei/Drita e Dardanisė (Muzeu i Letėrisės Rumune, Bukuresht, 2004): Drumul Iadului spre Rai (Rruga e Ferrit pėr nė Parajsė), Bukuresht, 2005.
Pėr poezinė e tij kanė shkruar: Marin Soresku, Oktavian Soviany, Luan Topēiu, Radu Voinesku, Xhelku Maksuti etj. Baki Ymeri ėshtė ko-autor i disa monografive mbi shqiptarėt e Rumanisė, njohės i njė numri tė konsideruar gjuhėsh tė huaja, autor i qindra artikujve mbi diasporėn shqiptare, zbulues thesaresh tė shoqėrisė Drita, anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Rumanisė, i vlersuar me lavderimin e "Mirėnjohjes" ne disa raste.
I vlerėsuar nga Istituti biografik Amerikan nė listėn e vlerėsimeve tė atij instituti pėr vitin 2001, si: Njeriu i vitit 2001. Jeton dhe krijon nė Bukuresht, ku jep kontribut pėr afirmimin e vlerave letrare tė Kosovės nė gjuhėn rumune, boton, udhėheq dhe shpėrndan revistėn Shqiptari/Albanezul.
Duke e mbyllur kete profil pėr Baki Ymerin, po theksojmė se Bakiu ka bėrė vazhdimisht pėrpjekje qė me punėn e tij si krijues dhe si njė aktivist atdhetar shqipetare nė Rumani, tė japė kontributin e tij nė krijimtarinė letrare shqiptare si dhe tė kontribuojė edhe nė ēėshtjen shqiptare nė Ballkan, punė e cila i bashkangjitet verpimtarisė atdhetare tė mijėra krjuesve tė tjerė, dhe intelektualve shqiptare nga Kosova, Shqipėria si dhe emigracioni shqiptar, pėr tė sjellė njė paqė stabile nė Ballkan, duke punuar pėr realizimin dhe harmonizimin e kulturave tė vendeve tė Ballkanit drejt njė mirėkuptimi e paqe tė perjteshme. Bakiu i bashkohet me krijimet e tij edhe njė libri te ri mjaft modest qė po krijojmė sėbashku me disa autorė shqiptarė, poetė e prozatorė qė gjenden nė emigracion.
_______________________________________________________________________

Njė jetė e shkrirė pėr shqiptarizėm apo:

(Leksione qė hedhin akuza tė ulėta kundėr vlerave tė larta tė diasporės shqiptare)

 Sipas Llemadeo Dukagjinit Baki Ymeri ėshtė i njohur si poet, pėrkthyes, eseist dhe publicist. U lind para 50 vitesh nė Shipkovicė tė Tetovės, nga njė baba shqiptar (Ajvaz Voka), dhe nga njė mama rumune (Aurelia Graur). Kreu Gjuhėn dhe letėrsinė shqipe nė kuadrin e Fakultetit Filosofik tė Universitetit tė Kosovės  nė Prishtinė (1969-73). Duke qenė i ndjekur nga pushteti komunist i ish-Jugosllavisė, arratiset nė Rumani (1973), vazhdon studimet e specializimit nė Vjenė (1974), dhe Bukuresht (1975). Nė ndėrkohė shkruan, pėrkthen dhe boton artikuj e studime mbi lidhjet linguistike rumuno-gjermano-shqiptare, pėrhap literaturė shqipe nė relacionin Bukuresht-Shipkovicė-Prishtinė, shpifet, ndiqet, arrestohet dhe dėnohet nga Gjykata komuniste e Qarkut tė Shkupit, me gjashtė vjet burg tė rėndė (1976). Arsyetimi i procesit tė montuar politik ishte: bashkim pėr veprimtari armiqsore kundėr bashkėsisė sonė socialiste.

Qė nga viti 1971 pėrkthen letėrsinė shqipe nė gjuhėn rumune dhe anasjelltas, jep provimet e doktoratės nė Universitetin e Bukureshtit, polemizon, afirmon dhe mbron ēėshtjen shqiptare tė Kosovės nė shtypin rumun dhe atė shqiptar, merr pjesė nė simpoziume ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, afirmon diasporėn shqiptare, bashkėpunon me njė varg revistash e gazetash nė veri dhe jug tė Danubit, vepron nė kuadrin e Kėshillit Udhėheqės tė Bashkėsinė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumanisė, themelon Shoqatėn e Miqėsisė Rumuno-Shqiptare, afirmon dhe pėrkrah bijtė dhe bijat e rilindasve tanė, tė gjitha aktivitetet duke i kryer vullnetarisht, pa kurrfarė tė ardhurash.

Pėrgjatė viteve ka botuar nė revista tė ndryshme mijėra vargje nga vepra e dhjetra shkrimtarėve rumunė klasikė e bashkėkohorė, nė gjuhėn shqipe, maqedone dhe sllovene, si dhe disa vėllime qė u pėrkasin poetėve qė pasojnė: Nikita Stėnesku  (Ekspozitė e tė palindurve, Prishtinė, 1986); Angjel Dumbrėveanu (Kėnga e mullibardhės, Shkup, 1986); Sllavko Almėzhan (Xhuxhmaxhuxhėt harruan tė rriten, Prishtinė, 1989); Marin Sorescu (Eja tė ta them njė fjalė,  Prishtinė, 1990), Halil Haxhosaj (Umbra cuvintelor/Hija e ėndrrave), Bukuresht, 2004), Karolina Ilika (Duke dashur nė fshehtėsi, Pogradec, 2004), Sali Bashota (Exilul sufletului/Ekzili i shpirtit, Bukuresht, 2004), Ibrahim Kadriu, N-a rămas timp pentru sărbători (S’mbet kohė pėr kremte), Bukuresht, 2005), Merita Bajraktari McKormack, Ferestrele sufletului / Dritaret e shpirtit (Albin, Tiranė, 2006, Mardena Kelmendi, De la suflet la suflet / Nga shpirti nė shpirt, (nė shtyp), Miradije Ramiqi, Suflet īnflacărat / Shpirt i pėrflakur, (nė shtyp).

Bibliografi lirike: Kaltrina (botim bilingv, shqip-rumanisht), (Kriterion, Bucuresht, 1994); Dardania (botim bilingv), (Deliana, Bucuresht, 1999; Zjarr i Shenjtė, Klubi Letrar, Tetovė , 2001; Lumina Dardaniei/Drita e Dardanisėi, (Muzeu i Letėrisės Rumune, Bukuresht, 2004): Drumul iadului spre Rai /Rruga e ferrit pėr nė Parajsė), Bukuresht, 2005. Pėr poezinė e tij kanė shkruar: Marin Soresku, Oktavian Soviany, Luan Topēiu, Radu Voinesku, Xhelku Maksuti etj. Baki Ymeri ėshtė autor i antologjive Poezia bashkėkohore rumune (Ars Media klub, Tetovė, 2005) dhe Mosha e Artė e Dashurisė (nė shtyp), si dhe koautor i monografive Shqiptarėt e Rumanisė (BKSH, Tetovė, 1995) dhe Emigracioni nga Maqedonia Perėndimore nė Rumani (Interlingua, Shkup, 2004),  njohės i njė numri tė konsideruar gjuhėsh tė huaja, autor i qindra artikujve mbi diasporėn shqiptare, zbulues thesaresh tė shoqėrisė Drita, anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Rumanisė, emėr prezent nė disa antologji poetike, laureat mirėnjohjesh tė ndryshme, i nominalizuar nga Instituti Biografik Amerikan: Njeriu i Vitit 2001.

Nė kuadrin e manifestimeve nė bashkėpunim me Ambasadėn e Shqipėrisė nė Athinė, Baki Ymeri nderohet nga ana e Klubit tė Shkrimtarėve “Drita “me Ēmimin “Pena e Artė” (9 dhjetor 2006). Jeton dhe krijon nė Bukuresht, ku jep kontribut pėr afirmimin e vlerave letrare tė Kosovės nė gjuhėn rumune, boton, udhėheq dhe shpėrndan revistėn Shqiptari/Albanezul. Sipas dr. Luan Topēiut, Baki Ymeri ėshtė njeriu qė shkriu jetėn pėr historinė e shqiptarėve tė Rumanisė, dhe mbi tė gjitha pėr poezinė, kėtė dhuratė hyjnore, qė e ka bėrė, dhe vazhdon ta bėjė tė frytshme.

„Baki Ymeri pėrbėn njė model jetėsor qė t’i pėrkujton modelet e Rilindjes Kombėtare, njė jetė e martirizuar pėr njė ideal tė lartė. Do tė pėrmėndja kėtu ndihmesėn e posaēme qė ka luajtur pėr sensibilizimin e problemit tė Kosovės nė veri tė Danubit, veēanėrisht pėrgjatė dhjetėvjeēarit tė fundit, nė kohėn kur Kosova kishte mė tepėr nevojė se sa kurrė -1989-1999” (Dr. Luan Topēiu).

Le tė shkėlqejė ēdo shqiptar me shembullin e tij!

 “Baki Ymeri duhet tė ndihmohet ngase ėshtė nė rrjedhė tė ēėshtjes kombėtare. Puna e tij ėshtė e ēmuar dhe si e tillė duhet tė vlerėsohet, prandaj ēdo ndihmė ndaj zotit Baki ėshtė ndihmė ndaj ēėshtjes sonė” (Ali Podrimja). “Intelektual shqiptar si yll i pashuar nė mėrgim” (Nexhip Alpan). “Jeta dhe sakrificat e tij, pėrherė ma pėrkujtojnė Nikolla Naēon e madh” (Alush Kamberi). “Njeri patriot dhe ēemėrēelur” (Elida Petoshati). “Poet, pėrkthyes, gazetar dhe atdhetar i dėshmuar. Le tė shkėlqejė ēdo shqiptar me shembullin e tij! (Iljaz Osmani). „Poet dhe Patriot” (Kopi Kyēyku), „Zjarri i Shipkovicės nė diasporė” (Sali Bashota). “Baki Ymeri ka sakrifikuar rininė pėr njė ideal tė lartė. Ėshtė shqipėrues i shkėlqyer i letėrsisė, pėrhapės i zjarrtė i kulturės, bashkėpunėtor aktiv i Bashkėsisė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumanisė, dhe mbi tė gjitha, mik besnik i revistės “Shqiptari” (Prof. dr. Xhelku Maksuti).

Ambasadori i Kosovės

           Shumė vjet mė parė, kur Kosova dergjej nėn thundrėn serbe (siē po dergjej dje Shqipėria nėn thundrėn e padukshme greke, me bekimin e atyre qė "populli i kishte vėnė nė krye"), unė e imagjinoja Kosovėn tė lirė, me njė kryetar qė digjet pėr tė e pėr popullin nė krye tė tė cilit ėshtė dhe, pashmangshėm ambasadorėt e Kosovės nėpėr shtetet mike tė saj... Pastaj si njė ēilimi "i caktoja" ambasadorėt, ata qė do ta pėrfaqėsojnė Kosovėn nė botė me dinjitet... Nuk ishte punė e lehtė zgjedhja e njerėzve qė do tė mund ta kryenin si duhet punėn e ambasadorit...

             Ishte shumė e lehtė pėr mua ta zgjidhja ambasadorin qė do ta pėrfaqėsonte Kosovėn nė Rumani: Baki  Ymeri. Pėr mua prej kohėsh je ambasador, paēka se nuk tė ka emėruar kush zyrtarisht, paēka se nuk merr rrogė ambasadori...Tani gjatė vizitės sė Bashotės nė Bukuresht, edhe njė herė ke dėshmuar tė qenėt ambasador. Tė lumtė o burrė me shpirt tė madh e xhep tė vogėl (pa xhep fare, mė mirė tė them). Po pate nė plan ta dėrgosh ndokund shkrimin pėr botim, le ta lexojnė me laps! (Hajro Hajra)

Duhej tė vijė njė shqiptar nga Kosova tė na tregojė se kush jemi*

Njė simpozium dedikuar bagėtisė ua ka pėrkujtuar vrėnēenarėve njė emėr tė dashur nga jugu i Danubit, shkrimtarin shqiptar Baki Ymeri. I lindur nė truallin e konsideruar si djepi krijimit tė kombit shqiptar (Kosovė), Baki Ymeri e ka zbuluar Rumaninė si student. Me njė kasketė amerikane, shkrimtari shqiptar ka prurė nė Fokshan jo vetėm njė diskurs pėr bukurinė e popullit e tė gjuhės rumune, por edhe njė thėrrimė nga thesari shqiptar i brigjeve tė Adriatikut. Po qe se romanet e modės janė bėrė subjekte pėr tryeza tė rrumbullakėta nė gjimnazet e mėdha tė Fokshanit, asnjėri nuk ka patur idenė e njė seminari pėr tema madhore tė folklorit tonė, tė lidhjeve ndėrmjet traditave vrėnēenare dhe tė atyre tė popujve tė tjerė. Kjo ngase nuk ėshtė nė modė, ngase kėta profesorė mbajnė ende mentalitetin komunist kur prisnin t’iu jepen indikacione nga Bukureshti.

Shkrimtari shqiptar ėshtė njė urėlidhjeje ndėrmjet pėrkimeve gjuhėsore rumuno-shqiptare. Fokshanasit kanė zbuluar se ndėrmjet kėtyre dy gjuhėve ekziston njė traditė e pėrbashkėt, e harruar nga gjenerata e re. Duke qenė i ftuar nga Shoqata Kulturore Duliu Zamfiresku, prezenca e kėtij apostulli  tė shpirtit shqiptar, vjen nga jugu tė Danubit falė bashkėpunimit me revistėn Oglinda literara (Pasqyra letrare). Shkrimtari shqiptar, qė ėshtė edhe anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Rumanisė, e ka njė rubrikė permanente nė kėtė revistė autoritative (Valentin Musca)


*Albanezul Baki Ymeri, un prieten al vrīncenilor (ZIarul de la Vrancea, 05.06.2006)

Quo vadis, homo albanicus ?

Bashkohem me reagimin e drejtė e mjaft tė dėshpėruar tė z. Baki Ymeri pėr mbrojtjen e Kadaresė. Si njeri i thjeshtė e lexues i "Stėrkalės" u bėj thirrje gjithė shqiptarėve tė ndershėm dhe patriotė tė reagojnė siē duhet ndaj shkrimeve provokuese tė atyre qė frymėzimet i marrin nga zgafellat primitive tė urrejtjees fetare. Edhe herė tė tjera, kjo gazetė elektronike ka lėshuar mesazhe tė tilla tė dyshimta, me paramendime tė kėqija e disa herė tepėr helmuese. Si lexues dhe shqiptar, i rekomandoj listės "Stėrkala" qė kėtyre njerėzve e tė tjerėve "hoxhallarė tė palodhur", si bie fjala, njė farė Nuhiu nga Tetova, t'ua mbyllin derėn e tė mos i lėnė tė shpėrndajnė fletushka tė tilla provokuese.

Liria e Fjalės ėshtė e shenjtė - por ajo konsiderohet si e tillė, pėrderisa nuk mundohet nė mėnyrė tinėzare tė provokojė, tė robėrojė e tė manipulojė mendjet e tė tjerėve. Sulmi ndaj Kadaresė nga ana e kėtyre qarqeve tė skėterta ėshtė i qartė. Nuk ėshte thjesht sulmi ndaj njė shkrimtari shqiptar, por ėshtė sulmi ndaj qytetėrimit europian, shoqėrisė sė saj tė pėrparuar, lirisė e sjelljes sė pavarur tė individit. Pra mjaft mė, duke pėrdorur emrin e njė shkrimtari pėr qėllime tė tilla tė mbrapshta e tepėr tė zeza! Duket qartė se nė rastin nė fjalė, gjithė ēka paska qenė e paramenduar pėr ta kthyer shtatėdhjetė vjetorin e shkrimtarit tė madh nė njė fushatė denigrimi. E nė tė, siē shihet qartė, ėshtė pėrfshirė vetėm llumi i shoqėrisė shqiptare. Quo vadis, homo albanicus?
(Llemadeo Dukagjini)

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com