???
                           

 

Adem Abdullahu u lind mė 10.09.1964, nė Shipkovicė tė Tetovės, R. e Maqedonisė. Punon mėsues nė vendlindje. Ka mbaruar Akademinė Pedagogjike nė Shkup, Fakultetin Pedagogjik nė Shkup dhe tani ndjek studimet nė Fakultetin Filozofik, Programi Studimor: Pedagogji, pėr magjistėr. Shkruan poezi dhe prozė.

Ka filluar tė botojė qė nga viti 1985 nėpėr revista e gazeta tė kohės. Ėshtė fitues i ēmimit tė III-tė nė Takimet poetike tė Karadakut nė Kumanovė.  Ka fituar ēmime tė ndryshme letrare nė Maqedoni, me librin “Svilenite nasmevki na lubovta” – (Buzėqeshjet e mėndafshta tė dashurisė), libėr i botuar nė dy gjuhė: maqedonisht dhe arumanisht, vendin e II-tė nė konkurs nė nivel tė vendit. Ka fituar ēmimin e III-tė nė takimet poetike tė Korēės, Shqipėri dhe njė varg diplomash e mirėnjohjesh letrare.

Ėshtė pjesėmarrės nė shumė konkurse letrare dhe fitues ēmimesh. Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve Shqiptarė nė Maqedoni.  Qė mė shumė se 10 vjet e boton revistėn pėr fėmijė YLBERI plus nė Tetovė                                                                                                      
Ka tė botuara kėto vepra:

ECJA VERTIKALE - poezi, Naim Frashėri, 1993 Tiranė.

ARADHA E SHKRONJAVE - poemė pėr fėmijė, 1994 Tetovė, e ribotuar disa herė.

DETI DHE KULLA - skica, tregime e pėrralla, 1996 Tetovė.

LOTĖT E LULEVE - poezi, 1997 Tetovė.

KATI I TRETĖ - tregime pėr tė rritur, 1999 Tetovė.

BUKURIA PĖR DHEMBJE - prozė, 1999 Tetovė.

TRIDHJETĖ E GJASHTĖ KALLĖZIME E NJĖ

PĖRRALLĖZ - kallėzime popullore, 2000 Tetovė.

TĖ TRETĖ - pjesė skenike pėr fėmijė, 2002 Tetovė.

TOKĖ E DASHURI - poezi pėr tė rritur, 2003 Tetovė, ėshtė libri i nėntė i autorit.

BREG  LIQENI -  2005, Tetovė.

Libri poetik “BREG LIQENI” i ėshtė pėrkthyer nė bullgarisht dhe i botuar nė faqet e internetit, pritet sė shpejti tė dalė si libėr i shtypur.

Autori ka pėrkthyer  nga bullagrishtja kėto libra:

ĒARĒAFĖT E BARDHĖ, poezi, Katia Ermenkova.

UNIVERSI NDRIĒUES, poezi,  Viktoria Ivanova.

LINDJA E PERĖNDIMIT, poezi, Violeta Sėbeva dhe librin me kritikė teatrale:

“TRAJNIMI I AKTORIT NĖ SHEKULLIN XX”, kritikė teatri, Rumiana Nikollova.

Poashtu ėshtė pėrkthyes i gati tė gjithė poetėve nga Bullgaria, pjesėmarrės nė Takimet poetike “Ditėt e Naimit” nė Tetovė. Pėrkthen nga gjuha kroate, maqedone etj.

Autori vazhdon nė mėnyrė paralele tė botojė revistėn “Ylberi plus”, tė krijojė e tė pėrkthejė dhe tė studjojė pėr magjistraturėn.

 

 

 

 

 

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
© SHIPKOVICA.COM/2000