???
                           

       

               Shipkovica nė zemėr tė Malit Shar nė perendim tė Pollogut.Nė njė lartėsi prej                   670-700 metra, dhe 8.5 Km nė rugėn Tetovė - Kodra e Diellit                                                         Shipkovica ka 6800 banorė,shqipėtarė 100%                                                                     Popullsia aktive e Shipkovicės meret me buqėsi,tregti,dhe njė pjesė e konsiderueshme gjendet nė vende tė Europės si nė; Gjermani ,Zvicėr,Itali, Norvegji ,Austri, Belgjikė,etj                              Ėshtė e pa zhvilluar me infrastrukturė tė dobėt dhe ballafaqohet me probleme tė shumta.    Komunėn e Shipkovicės e pėrbėjnė pesė vendbanime;Brodeci,Bozovca,Gajre,Liseci,Veshalla.                                                                                          Pas rėzimit sė komunizimit dhe shkatėrimit tė ish Jugosllavisė banorėt u organizuan moralisht pėr tu pėrballuar sfidave qė do tė vinin, nė kėtė komunė po nė fshatin Shipkovicė,...si legjendė e pavdekshme e Sharrit... pati fatin ti njohė e ti ketė mik tė shtėpisė, intelektualė, shkrimtarė, gazetarė, luftėtarė  e atdhetarė tė  shumtė, njerėz tė pėrmalluar ndaj kombit e atdheut, tė vetėdijshėm duke qenė  nė shėrbim tė shqiptarizmit.                                    

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com