???
                           

 

 Do ēuditen, edhe shqiptarėt dhe shkijet, dhe jo vetėm ata, kur do ta kuptojnė atė qė s’e kanė ditur. A ēuditet shqiptari mor vėlla! Sidomos ai i Sharrit e Pollogut, qė e laramanizoi turku, deri para njė shekulli. Ēuditen vetėm ata qė nė vend tė bibliotekave, i frekuentojnė ēajtoret e mbushura me burra. Derisa s’kanė fabrika, diskoteka, shtėpi kulture, kisha e manastire, edhepse disa nga kėto i kishin dikurė, burri bėhet grua dhe gruaja bėhet burrė. E para shkarkon kuajt,  ēan dru, pastron dėborėn e oborrit, ndėrsa i dyti, si nė kohėn e Ēajupit, ia kris muhabetit rreth koftorit. Sa pėr kisha e xhami, as qė guxojnė t’i shohin. Duhet tė rrinė tė ngujuara tė gjorat, mes mureve tė frikės, porsi nė kohėn e Kikės. Kėshtu e ka nganjėherė gazetaria: ia nis me shaka, dhe kalon aty tė dhemb: te shtiblerja e vlerave shqiptare. Para se t’i mbushė kamionėt me alltanin e vatanit, ēohet burri i botės nė kohėn e Kukecit, e ia shet vlerat e shenjta, mė tė poshtrit e botės, jo ato tė Brodecit, as ato tė Lisecit, Konecit apo Turecit, por ato tė Pogradecit. Tani kujt t’i besojmė mė parė: Komitetit tė Kolonisė Shqiptare tė Bukureshtit, qė lansoi dy thirrje, nė vjeshtėn e parė tė vitit 1925, lidhur me “krimin e lartė tė tradhėtisė sė Ahmet Zogut”, Fjalorit Enciklopedik Shqiptar, apo regalistėve qė mund tė lansojnė idenė, gjoja se s’qenka e vėrtetė, se Zogu ia paska shitur Jugosllavisė, manastirin mė tė njohur shqiptar. Edhe rrenė sikur tė jetė, thot populli, gjysma e rrenės ėshtė e vėrtetė. Neve s’na mbetet tjetėr veēse ta bėjmė publike tė vėrtetėn, pėr sensibilizimin e opinionit mėnjanė, dhe nė anėn tjetėr tė faktorit politik e diplomatik, qė gabimet e historisė nė dėm tė Shqipėrisė, tė korigjohen nė njė mėnyrė tė atillė, qė Shqipėria njė ditė, tė jetė ashtu siē e ka dhėnė Zoti: qė nga Janina e deri nė Prishtinė, dhe atė, me kufinj tė hapur, si mes Gjermanisė e Austrisė, ku flitet e njėjta gjuhė, pa urrejtje e pa varfėri, pa gjakderdhje e pa viza, ngase ėshtė ironi e kohės, qė tė paguajė shqiptari i Shqipėrisė, vizėn pėr nė Maqedoni, pėr ta vizituar Manastirin Shqiptar tė Shėn naumit. Jo mė kot, poetesha Sadije Aliti, proteston nė njė varg: “Pjesa mė e shtrenjtė, s’blihet me para, trualli shqiptar” , pėr tė konkluduar mė tej: Mė mirė e vėrteta e hidhur, se gėnjeshtra e ėmbėl! Ttrajto gjėrat mbi tavolinė!”(Kushedi).

                Shėn Naumi ėshtė njė nga manastiret mė tė njohura shqiptare. Gjendet 10 km.nė verilindje tė Pogradecit, nė bregun lindor tė liqenit. Sipas Dhorka Dhamos, manastiri i kushtohet

Kryeengjėllit Mėhill. U ndėrtua rreth v.900 nga Naumi, i cili punoi, vdiq dhe u varros atje, mė 910. Nė korrik tė vitit 1925, Shėn Naumi iu dhurua Jugosllavisė nga mbreti Zog, si shpėrblim pėr ndihmėn qė i dha ajo pėr shtypjen e Revolucionit tė Qershorit dhe pėr kthimin e tij nė Shqipėri. Nga kisha e vjetėr kanė mbetur vetėm themelet nė trajtė trikonku (trifletėshi). Kisha e sotme ėshtė ngritur rreth shek. XVI mbi tė parėn. Vlerė tė veēantė ka ikonostasi prej druri i zbukuruar me gdhendje tė stilizuara dhe me ikona tė Konstandin Jeromonakut, piktor i fundit tė shek.XVII-XVII qė ka punuar nė zonėn e Korēės (Vithkuq, Voskopojė) dhe Elbasan. Shquhet pėr elementet baroke perėndimore, tė cilat ushtruan ndikim nė piktorėt e mėvonshėm. Piktura murore e kishės ėshtė vepėr e v.1806 e Tėrpo Korēarit, i biri i Athanas Zografit. Edhe kishėza e vogėl, njė ndėrtim i mėvonshėm, gjithashtu ėshtė pikturuar. Nė brezin e sipėrm shtjellohej cikli i mrekullive tė Naumit, ndėrsa poshtė janė figurat nė kėmbė. Mbi arkivolin e Naumit parqitet nė njė kompozim origjinal vdekja e tij, ku midis figurave qė vajtojnė, dallohet Klementi i Ohrit. Shėn Naumi ka pasur njė bibliotekė tė pasur, qė u dogj sėbashku me konakėt e murgjve. Burimet nė fjalė, nuk janė as tė trilluara, as tė shitura, as tė vjedhura. Janė fakte shkencore, tė konfirmuara edhe nga Fjalori Enciklopedik Shqiptar (Tiranė, 1985, f.1004-1005).

Shėn Naumi tokė shqiptare, dhe simbol i pandotur, i atdheut shqiptar

                Kaherė na ka lutur, xha Thanas Kristo Rėmbeci, veteran i komunitetit tė kėtushėm shqiptar, qė tė shkojmė e tė deshifrojmė varrin e stėrgjyshit tė tij, Papa Robes, qė gjendet nė oborrin e manastirit tė Shėn Naumit. Nė bazė tė dy Thirrjeve, njėra shqip e tjetra frėngjisht, qė i shpėrndau Komiteti i Kolonisė Shqiptare tė Bukureshtit, nė vjeshtėn e parė tė vitit 1925, kuptojmė se Shėn Naumi ėshtė “tokė Shqipėtare dhe bėn pjesė nė trupin  e Shqipėrisė sė lirė e tė pavarur”. Ėshtė ky “simbol i pa ndotur dhe i naltė i lirisė dhe i dinjitetit tė Atdheut Shqiptar”. Pėr tė qenė sa mė tė saktė, po japim nė tėrėsi, variantėn shqipe, tė njė dokumenti autentik:

                                                              T H I R J E

               “Krimi i naltė tradhėtie i Ahmet Zogut”

Shqipėtarė! Aventurieri i cili me gėnjeshtėr, intrigė dhe tradhėti atdheu; tye shkelun dėshirėn Kombėtare, e mori pėrsipėr fuqin pėr tė udhė-hequr fatin e atdheut t’onė, asht nė pikėn e fundit qi tė bėjė njė akt sqelerat i cili nuk ka precedent nė istorin e kombeve. Shqipėtarė! Shtatė herė Konferenca e Ambasadorėve nė Paris, katėr herė Ligė e Kombeve, dy herė Tribunali Ndėrkombėtar i drejtėsis nė Hagė – kėto instituta tė nalta tė thirrura qi tė vėzhgojnė fatin e sė drejtės-gjykuan qi vendet e Vermoshit dhe Shėn-Naumit janė tokė Shqipėtare, dhe bėjnė pjesė prej trupit tė Shqipėrisė tė lirė dhe tė pavarur. Manastiri i Shėn Naumit! Ky monument i ēkėlqyer, i cili ka mbajtur prej shekujsh tė herėsirės dhe therorizmės, tradita tė bukura dhe fisnike njerėzore; ky simbol i pa ndotur dhe i naltė i lirisė dhe i dinjitetit tė Atdheut Shqipėtar! Populli shqiptar e saalutoi me fisnikėri patriotike vendimet e nalta, tė cilat konsakrrojnė dhe pėr Atdheun t’onė prensipet e sė drejttės dhe tė liriės, mas tė cilės do tė paravejė istoria politike e kombeve.

                Shqipėtarė! Ajo qi bėn gėzimin patriottik tė nji populli, triston personazhin sinistėr, i cili mban sa turp magjistraturėn e hepėrme tė Shtetit Shqipėtar. Uzurpatori, i cili me forcat e bajoneetave tė hueja, ka mbytur liriet, vendosi terorizmin; sqelerati i cili shkel paktin fundamental dhe tallet me betimin e konstitutės – e cila ndalon rreptėsissht qi toka kombėtare mos tė dhurohen -, kėrkon tė shesė dheun e shenjtė t’Atdheut, atyreve qė i dhanė fuqinė, dhe vendosėn terorizmin. Tradhėtori sinistėr i hequr prej ambicie mizerabil, dhe i lidhur me premtime sqelerate, tallet me traditat e stėrgjyshėrve dhe kėrkon pėrsėri tė shkelė dėshirėn e Kombit dhe nderin e Atdheut. Shqipėtarė! Kemi nji detyrė tė shejitė pėr tė mbushur. Nuk mundim, nuk duhet qi monstri tė pėrmbushi infamijen (poshtėrsien). Nuk duhet tė tolerojmė qi Toka e Atdheut nė tė cilėn stėrgjyshėrit t’anė kanė duruar pa u tundur, kaq orgjira. Toka e bekuar, e cila nė nji periudhė prej shumė kohe ka patur shumė gėzime dhe dhimbje tė mėdha, t’arrijė prade (preda) e nji avanturiei pa skrupull. Nuk duhet tė harrojmė se kemi pėrgjegjėsira tė randa dhe tė shejta pėrpara gjeneratave tė ardhme, sepse-nė na u dha lumtėria t’a shohim tė mbushur me sytė t’onė idealin e independencės t’onė Nacionale – taman pėr kėtė kemi detyrė t’i lėmė tė ardhmėve t’anė shembulla abnegacioni dhe patriotizmi, dhe jo shembulla turpi dhe tradhėti Atdheu.

Kollonia Shqiptare e Bukureshtit, tue marr para syesh se regjim’ i sotmė; presonal dhe despotik i aventurierit i cili u vue vetė dhe mbanė timonin e shtetit Shqiptar – she i cili kėrkon me ē’do mnyrė tė mbulojė veprat e pa-ligjishme, me responsabilitetin e nji tė vet-quajturi Parllament, servil ose me mirė thėnė i terrorizuar-ėshtė nė derexhe tė komprometoj interesat vitale tė Kombit Shqiptar. KONVOKON SHQIPTARĖT e gjith viseve nė nji KONGRES tė madh Kombtar Pan-Shqiptar, i cili t’avizoj pėr masat qi duhen marr pėr tė slavagarduar interesat e larta tė Kombit Shqiptar, pėr tė rrėzuar regjimin e terorizmit dhe tradhėties, dhe pėr tė ristabiluar nji regjim tė urdhėrit dhe dinjitetit Nacional. Shoqėritė dhe Kollonitė Shqiptare kudo-qi ndodhen, kėshillat e Bashkive tė gjith Shqipėries, janė tė thirura tė dėrgojnė delegatė nė kėt kongres tė madh Kombėtar, i cili do tė mbahet ditėn istorike tė 8 Nandorit 1925, nė qytetin Bukureshti, Kryeqyteti i Rumanies. Zgjedhim kėt qytet sepse ėshtė Metropolla e liries tė gjith mentimeve tė mėdha, i tė gjith popujve tė Ballkanit, dhe posaēėrisht qendra e lėvizjes pėr independencėn dhe lirien e Shqipėries. SHQIPTARĖ KUDO QI NDODHENI, ATDHEU ĖSHT NĖ RREZIK, Bėni Detyrėn! 1 Vjesht e parė 1925. Pason Vula me shqiponjėn nė mes dhe mbishkrimin: SOCIETATEA COLONIEI ALBANEZE DIN BUCURESTI, 1915. Komiteti i Kollonies Shqiptare – Bukuresht, Strada Bozianu No.6.

 Ka gjasė qė apeli nė fjalė, tė jetė i pregaditur nga grupi antizogist, qė vepronte nė Bukuresht, e tė cilin e udhėhiqnin, do tregtarė tė pasur me prejardhje nga Korēa: Themistokli Duro, Mihail Sotir Xoxe, Dhimitėr Kristė Rėmbeci, Gavril Sterio Negovani, Kostė Boshnjaku, Akil Eftimiu, Ioan Mihail Lehova (foto), disa ndėr to, duke qenė edhe botues gazetash patriotike, siē ishte Atdheu (1912), Shqipėria e Re (1919-1935), “Shkėndia” (1938), etj. E falėnderojmė me kėtė rast, zonjėn Ekaterina Popesku, e bija e rilindasit korēar, Jovan  Kristesku, qė na i vu nė dispozicion, kėto dokumente. Nuk e dimė nė ka nevojė tė komentojmė pėrmbajtjen e tyre, por e dimė se nganjėherė politka, merr tatėpjetėn. Atė qė s’e bėri Hoxha, e bėri Zogu. Jo mė kot, bashkėfshatarėt e Sadudin Gjurės, brenda njė nate, kaluan nga zogizmi nė enverizėm, pėr ta kėnduar madje edhe nė diasporė kėngėn:Ciftelise kur ia prek telin, shperthen kenga per Enverin. E duam Enverin pse e donte Kosoven, dhe e urrejme pse ishte diktator.  

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com