???
                           

Shqiptarėt nė Zvicėr prej 1431 deri mė 1940 (pasqyrė e shkurtėr)

NJĖ HISTORI E PASUR, E PANJOHUR, E MARRĖDHĖNIEVE SHQIPTARE - ZVICERANE

Albert Ramaj

Nė shumicėn e rasteve mendohet se kontaktet mes popullit shqiptar dhe zviceran datojnė vetėm nga vitet 1960, dhe me kėtė pa tė drejtė lihet anash i tėrė aktiviteti i atyre njerėzve shqiptarė qė kishin vepruar nė Zvicėr para Luftės sė Dytė Botėrore. Ekziston njė lloj kontinuiteti i kontakteve shqiptare-zvicerane madje qysh prej shekullit tė 15, qė nė e parė mund tė duket absurde pasi qė deri vonė nuk kemi pasur shėnime pėr kėto gjėra.

 Sipas tė gjitha gjasave nė Zvicėr duhet tė jetojnė diku rreth 200 mijė shqiptarė, shumica e tė cilėve janė nga Kosova, pastaj nga Maqedonia, Serbia jugore, Mali i Zi dhe njė pjesė e vogėl nga Shqipėria. Rreth zanafillės sė pranisė sė shqiptarėve nė Zvicėr nuk kemi ndonjė studim tė veēantė deri mė tani qė mund tė shpjegonte historikisht kontaktet e para tė Zvicrės dhe popullit shqiptar. Nė shumicėn e studimeve nė gjuhėn shqipe apo gjermane qė janė bėrė rreth shqiptarėve nė Zvicėr merren nė konsideratė vetėm periudhat e pas Luftės sė Dytė Botėrore, bile qė prej viteve 1960. Pėr fat tė keq, nė shumicėn e rasteve mendohet se kontaktet mes popullit shqiptar dhe zviceran datojnė vetėm nga vitet 1960, dhe me kėtė pa tė drejtė lihet anash i tėrė aktiviteti i atyre njerėzve shqiptarė qė kishin vepruar nė Zvicėr para Luftės sė Dytė Botėrore, apo edhe atyre zviceranėve qė kishin vepruar nė Shqipėri.

Tė gjitha shkrimet qė bėjnė fjalė rreth aktiviteteve shqiptare nė Zvicėr nuk janė tė pėrfshira nė ndonjė libėr apo studim nė vete, por janė tė shpėrndarė nė shumė artikuj apo pjesė tė ndonjė libri ku tėrthorazi ceken aktivitetet e shqiptarėve nė Zvicėr (dhe tė zviceranėve nė Shqipėri), porse studim tė thukėt nuk kemi nė kėtė drejtim. Duke parė kėtė mangėsi, Instituti Shqiptar nė St. Gallen ka filluar me njė projekt qė do tė qes nė dritė kontaktet mes popullit helvetik dhe atij shqiptar. Pikėrisht kolegu Zef Ahmeti ėshtė duke u marrė intensivisht me kėtė temė dhe shpresojmė se do ta pėrfundojmė sė shpejti me sukses. Jemi tė vetėdijshėm se tema ėshtė shumė e gjerė, por shpresojmė se do tė ndriēojmė atė qė ėshtė e mundur.

Nuk duhet harruar se ekziston njė lloj kontinuiteti i kontakteve shqiptare-zvicerane qysh prej shekullit tė 15, qė nė e parė mund tė duket absurde pasi qė nuk kemi pasur shėnime pėr kėto gjėra. Sidoqoftė rreth kėsaj nė pika tė shkurtra do tė shohim mė poshtė.

 Viti 1431 shėnon vitin e parė tė dėshmuar tė kontakteve Zvicėr-Shqipėri

 Kontaktet e para nė mes Zvicrės dhe shqiptarėve datojnė qysh nė vitin 1431. Nė kėtė vit ėshtė mbajtur Koncili i Bazelit nė tė cilin ishin ftuar zyrtarisht pėr tė marrė pjesė dhe pėr tė debatuar mbi ēėshtjet kishtare tė asaj kohe edhe etėrit kishtarė nga Shqipėria. Njė aktivist shumė i shquar nė kėtė koncil ishte edhe Andreas von Kram, apo edhe qė ėshtė i njohur me emrin e tij Andrea Zamometich. Zamometich ishte lindur mė 1420 nė Nin dhe vdes nė Bazel nė vitin 1484. Ai kishte jetuar po ashtu edhe nė Granea tė Shqipėrisė, si ipeshkėv i atij vendi. Kėtė mund tė gjejmė edhe nė leksikonet zvicerane. Ka disa autorė shqiptarė qė mendojnė se ky person tė ketė mbiemrin Camaj apo Camometich por kjo ėshtė mė shumė hipotezė dhe nuk duket tė ketė tė bėjė shumė me tė vėrtetėn.

Nė vitin 1555 ėshtė shtypur libri i parė nė gjuhėn shqipe, "Meshari" i Gjon Buzukut, kurse kemi autorė shqiptarė qė kanė shkruar nė gjuhėn latine, e mė i njohur ndėr ta ėshtė Marin Barleti. Ai kishte botuar mė 1505 librin e tij "Rrethimi i Shkodrės" nė gjuhėn latine dhe mė 1508 apo 1510 "Historinė e Skėnderbeut". Ėshtė shumė interesant fakti se njė vit pas botimit tė Mesharit tė Buzukut, pra mė 1556 ėshtė shtypur libri i Marin Barletit "Rrethimi i Shkodrės" (De obsidione Scodransi) nė Bazel tė Zvicrės. Kjo jep dėshmi shumė tė fortė se qysh nė atė kohė populli helvetik kishte interes pėr popullin shqiptar dhe pėr kulturėn tonė apo ngjarjet qė ndodhnin nė atė kohė nė Shqipėri. Franēeskani zviceran i quajtur Atė Filipo da Locarno kishte shkuar nė Shqipėri nė vitin 1674. Atė Filipi ishte nga njė vend afėr Locarnos qė quhet Lago Maggiorno. Ai kishte jetuar nė Lezhė, dhe rrethinė dhe po ashtu nė Tivar. Ishte pėrkrahės i madh i shkollimit tė djelmoshave tė rinj shqiptarė.

 

 

 

 

Ėshtė po ashtu pėr tu cekur edhe veprimtaria e arbėreshit, shkrimtarit Xhuzepe Gangale (Giuseppe Gangale) (1898-1978), emri i tė cilit ka mbetur nė histori jo vetėm pėr punėn e tij ndėr shqiptarėt, por edhe pėr veprimtaritė nė mbėshtetje tė kulturės retromane tė Zvicrės, pėr tė cilėn ka shkruar edhe gruaja e tij nga St. Gallen Margarita Uffer- Gangale. 

Elena Gjika, autore e dhjetė librave mbi Zvicrėn!

 

 

 

 

 

 

Elena Gjika, gruaja e parė qė pushtoi majėn e alpeve zvicerane Mönch!

Njė ndėr personalitetet e rėndėsishme tė kulturės shqiptaro-rumune ėshtė Elena Gjika, e njohur gjithandej po edhe nė Zvicėr si Dora d`Istria. Ajo kishte ardhur nė Zvicėr pas ndarjes prej burrit tė vet Alexander Koltsov-Massalski mė 1855 dhe kishte kaluar shumė vite nė kėtė vend. Elena Gjika ka lėnė gjurmė tė rėndėsishme jo vetėm pėr kulturėn shqiptare por edhe nė Zvicėr, gjė qė ka bėrė qė shumė hulumtues zviceranė qė edhe sot e kėsaj dite tė merren me studimet e saj. Nga ajo janė tė botuar diku rreth 10 libra (dhe disa artikuj) vetėm pėr Zvicrėn dhe historinė e saj. Ato janė tė botuara nė gjuhėn gjermane, frėnge dhe italiane. Kishte shkruar pėr Zvicrėn gjermane, pėr Zvicrėn franceze dhe italiane, dhe po ashtu edhe pėr Zvicrėn retoromane dhe veprat e saj janė tė botuara nė Zvicėr nė tė gjitha gjuhėt. Po ashtu shumė artikuj ajo i kishte botuar nėpėr revista tė ndryshme tė Zvicrės dhe jashtė saj. Sidomos janė tė njohura veprat e saj si: "Die deutsche Schweiz. Land, Volk und Geschichte". Zürich: 1860 (nė tri pjesė), "Une rencontre de voyage. Souvenirs de la Suisse ital". Paris: 1861. "La Suisse allemande et l'ascension du Moench" Paris 1856, "Die Deutsche Schweiz und die Bestegung des Mönchs", Zürich 1858, "Switzerland, the pioneer of the Reformation; or La Suisse allemande", London, 1858.

Zvicra ėshtė e njohur pėr malet e Alpeve. Njė ndėr majat kryesore tė Alpeve ėshtė edhe maja e quajtur Jungfraujoch afėr Bernės, pikėrisht vendi qė quhet Mönch qė gjendet nė lartėsinė mbidetare prej 4'107 metrash. Ėshtė shumė interesante se kėtė majė pėr tė parėn herė nė tėrė historinė e Zvicrės e vizitoi si grua pikėrisht Elena Gjika (Dora d`Istria), vetėm njė vit pas vizitės qė kishin bėrė burrat nga Vjena, mė 1857. Ka shkencėtarė zviceranė qė mendojnė se mė tė vėrtetė Elena Gjika ishte njeriu i parė qė kishte vizituar vendin Mönch tė Alpeve tė Bernės, por nuk ka diskutim se ajo ishte gruaja e parė nė histori qė vizitoi kėtė vend.

 Autori Ernst Jäckh nė librin e tij "Im türkischen Kriegslager durch Albanien" botuar mė 1911 bėn njė paralele shumė interesante tė Shqipėrisė

me Zvicrėn, pikėrisht duke krahasuar banorėt e Kantonit Schwyz tė Zvicrės me malėsorėt nė Shqipėri.

 

 

 

 

Shkrimtari Andon Zako Ēajupi mė 1887 erdhi nė Zvicėr, pikėrisht nė Gjenevė ku studioi drejtėsinė. Pėrfundoi nė Gjenevė studimet mė 24 tetor 1892 dhe mbeti aty edhe mė vonė, ku edhe ishte martuar me vajzėn e quajtur Evgjenia, me tė cilėn pati njė djalė, Stefanin. Evgjenia vdiq aty nga viti 1892.

Njė numėr i madh i rilindėsve shqiptarė kanė jetuar pėr njė kohė nė Zvicėr

Nė Zvicėr kishin jetuar pėrkohėsisht apo mė gjatė Faik Konica, Sami e Mid'hat Frashėri, Lazėr Shantoja, Mustafa Kruja, Ismail Qemaili, Ali Kėlēyra, Fan Noli, Pol Adamidhi, Leonik Tomeo, Gjergj Kokali, Ajet Libohova, Eqrem bej Vlora, Luigj Gurakuqi, Dervish Hima, Vissar Dodani, Naim Frashėri. Naim Frashėri nuk ishte pėr shėrim nė Baden tė Austrisė siē shėnohet nė tė gjitha shkrimet, por sipas gjitha gjasave ne Baden tė Zvicrės.

Gati 10 vite kishte shėrbyer si prift Dom Lazėr Shantoja nė Le Motte tė Zvicrės dhe me tė ishte po ashtu edhe e ėma e tij.

 

 

 

 

 

Aleksandėr Moisiu vdiq mė 22 mars 1935 dhe u varros nė varrezat Morcote mbi liqenin e Luganos, nė Zvicėr. Qysh nė atė kohė Sami Frashėri ia prezantoi Mid`hat Frashėrit idenė qė modeli zviceran i bashkėjetesės dhe paqes tė realizohet edhe nė Shqipėri.

Kishte edhe zviceranė qė bėnė udhėtime nė Shqipėri, sikurse ishte rasti i ēiftit tė posamartuar Heimann. Erwin Heimann ka shkruar njė vepėr pėr udhėtimin e tij mė 1938 nėpėr Shqipėri dhe pėrjetimet e tij. Nė Zvicėr janė botuar 4-5 revista shqiptare mes viteve 1903 deri mė 1936.

Gazeta "Shqipėria - Albanie" nė mes tė viteve 1903-1906 ishte botuar nė Gjenevė.

Prapė, mė vonė mė 1915-1919, gjejmė njė revistė tjetėr me tė njėjtin emėr, pra "Shqipėria - Albanie" qė ishte botuar nė Lausanne.

 

 

 

 

Nė Gjenevė ėshtė botuar "Liria Kombetare" - La Liberté Nationale gjatė viteve 1925-1935. Po ashtu nė Gjenevė ėshtė botuar "Biblioteka Zėri i Shqipėrisė" - La Voix de L`Albanie, mė 1935 dh 1936.

Janė tė njohur emrat zviceranė qė kanė shkruar pėr Shqipėrinė pas vitit 1912 si: Karl Weber (1917), William Martin (Journal de Genčve), Robert Kempner (1925), Robert Hodel (1927, NZZ), Lazarus Benkuz (1927), Jakob Brand (1928), Jean Gabriel Shamorel (1928) dhe Erwin Heimann (1938).

Duhet cekur kėtu edhe leksikonin e njohur tė Zürich-ut "Lexikon der Frau" nė tė cilin kishte shkruar pėr shqiptarėt dhe sidomos pėr gruan shqiptare autori dhe mendimtari i njohur i asaj kohe Krist Maloki.Nuk duhet assesi tė lihet anėsh edhe njė eveniment qė hyri nė historinė e Kosovės. Fjala ėshtė pėr memorandumin e njohur mbi gjendjen e shqiptarėve nė ish Jugosllavi dėrguar Lidhjes sė Kombeve nė Gjenevė qė mė 5 maj 1930 e pėrpiluan dom Gjon Bisaku, dom Shtjefėn Kurti e dom Luigj Gashi. Ky memorandum ėshtė ndoshta i pari si i tillė qė pėrmban detaje mbi gjendjen e shqiptarėve nė Kosovė e Maqedoni dhe pėrmes tij bota e njohu gjendjen nė Kosovė. Ky memorandum qė ėshtė bėrė nga tre priftėrinjtė nga Kosova paraqiste njė guxim shumė tė madh pėr atė kohė, saqė ata e paguan kėtė gjė me jetėn e tyre, pra u pushkatuan. Priftėrinjtė Bisaku, Kurti dhe Gashi kishin bėrė kėtė gjė pėr tu bėrė zė i ndėrgjegjes sė tyre duke parė vuajtjet e popullit tė tyre dhe gjendjen shumė tė vėshtirė tė shqiptarėve.

Dėshmi tė tjera pėr marrėdhėniet shqiptare-zvicerane Tė vetėdijshėm se gjatė historisė mund tė ketė pasur edhe dėshmi tė tjera qė flasin pėr kontaktet nė mes tė shqiptarėve dhe zviceranėve, drejtuesit e Institutit Shqiptar (Albanisches Institut) tė St. Gallenit lusin lexuesit qė njohin ose kanė nė dispozicion shkrime ose dokumente tė tjera me dėshmi me dėshmi tė tilla, tė njoftojnė Institutin nė kėtė adresė: info@albanisches-institut.ch 

(Autori ėshtė drejtues i Albanisches Institut St. Gallen)

 Shkrimi ėshtė botuar te “Zėri i ditės” (botimi pėr perėndim), e shtunė, 9 qershor 2007, fq. 10-11

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com