???
                           

Shkruan Baki Ymeri
Kujtime mbi shqiptarin qė e ngriti flamurin nė zemėr tė Dardanisė
Pa heronj na vjen ftohtė nė histori. Gafur Loku ishte shqiptari qė kishte kultin e miqėsisė dhe vokacionin e heroit. Dėshira e vetme e tij ishte liria dhe barazia, mirėqenia dhe bashkimi kombėtar si parakusht pėr inkorporimin e shpirtit shqiptar nė gjirin e bashkėsisė europiane.
Libri i parė i poetit Marin Kodreanu mban titullin Pa heronj na vjen ftohtė nė histori. Kulti ndaj heronjve ėshtė kulti ndaj Zotit. I panumėrt ėshtė numri i dėshmorėve qė kanė dhėnė rumunėt dhe shqiptarėt pėr liri dhe bashkim kombėtar. Lirie Kamberi nė Gjermani ta pėrkujton  sintagmėn Liria Kombėtare. Atdheu, Flamuri i Shqipėrisė dhe Kuvendi Kombėtar janė tri nga tridhjetė gazetat e revistat qė delnin nė gjuhėn shqipe nė Bukuresht e Konstancė. Liria, de facto ėshtė e bija e Iljaz Kamberit qė komunikonte me Rafiun dhe Gafurin nė kryeqendrėn e Dardanisė. Marin Kodreanu ėshtė poet dhe kuadėr ushtarak qė e admiron Kosovėn dhe poetėt e Saj, mbiemri i tė cilit t’i pėrkujton emrat e tė parėve tanė Duka, Dika, Daka, Lika, Luka, Loku, Buza, Bushati, Katundi, Kodra, Blaku, Bashota, Kraja, Boletini, Arnauti, Rugova e dhjetra emra e toponime tjera  prezente nė trojet e Rumanisė dhe Dardanisė.
          Kosova historike shtrihet nė veri dhe nė jug tė Sharrit. Shkupi ishte qyteti mė i rėndėsishėm nė trojet etnike tė Shqipėrisė historike. Gafur Loku ishte shqiptari qė kishte kultin e miqėsisė dhe vokacionin e heroit. Ai ra si njė hero i shenjtė nė obor tė shtėpisė pėr mbrojtjen e Dardanisė. Shoku mė i ngushtė i tij ishte Rafi Halili, shqiptari qė e ngriti flamurin nė qendėr tė Tetovės. De facto, ata ishin tė pandarė, e patėn ngritur sėbashku flamurin shqiptar nė zemėr tė Dardanisė. Dėshira e vetme e tyre dhe e Shaban Ēupit e qindramijėra kosovarėve tė prekur nga flatrat e engjėllit ishte liria dhe barazia, mirėqenia dhe bashkimi kombėtar si parakusht pėr inkorporimin e shpirtit shqiptar nė gjirin e bashkėsisė europiane.
Nė kuadrin e artikujve Gjashtė vjet burg pėr veprimtari armiqėsore dhe  Armiku i dėnuar (Nova Makedonija dhe Vecer, 29 maj 1976), autori i kėtij shkrimi ndėshkohet me gjashtė vjet burg tė rėndė pse pat krijuar sėbashku me Rafiun, Gafurin, Rushit Nesimin etj. « platformė politike pėr veprim kundėr bashkėsisė sonė socialiste ». Nga aktgjykimi nr. 162/1976, kuptojmė se Gjyqi komunist i Shkupit, i kryesuar nga gjykatesit Miladin Stojanov, Dragan Spasov, Boshko Stojkoviq, Aleksa Boshkovski etj., pas procedurės kundėrshqiptare tė prokurorit Bozhidar Stankoviq dhe gjykatėsit hetues Sllobodan Zherajiq, e patėn dėnuar Baki Ymerin me gjashtė vjet burg tė rėndė pėr propagande armiqėsore dhe veprimtari tė organizuar kundėr sistemit ish/jugosllav qė diskriminonte kombin shqiptar. Rekomandimet pėr njė ndėshkim tė kėtillė vini si pasojė e ahmarrjes sė kryeshefit tė Shėrbimit tė Sigurimit Shtetėror tė policisė komuniste tė Tetovės, emrin e tė cilit s’po e pėrmendim ngase faji ishte yni pse e patėm pėshtyrė derisa na ndiqte me « fiēon » e tij (1971).
Nė 12 faqet e kėtij aktgjykimni komunist defilon edhe emri i Gafur Lokut, njėri nga heronjtė e poanumėrt tė popullit shqiptar. Rafiu dhe Gafuri kanė mbetur si njė kujtesė e dashur nė faqet e historisė. Vepra e tyre ta pėrkujton ēetėn e Themistokli Gėrmenjit kur shpallej vetėqeverimi shqiptar, nė kohėn kur Themistokli e ngriti me duart e tij flamurin kombėtar nė ballkonin e prefekturės sė Korēės (mė 10 dhjetor 1916). Themistokli Gėrmenji, Ēerēiz dhe Bajo Topulli, Adem Jashari dhe Rexhep Mala, Agim Ramadani, Gafur Loku dhe qindra bij tė tjerė tė Shqipėrisė Reale e vaditėn me gjak tė freskėt truallin e bekuar tė Kosovės, pėr njė ideal tė shenjtė. Ata nuk janė tjetėr veēse pasardhėsit mė besnikė tė Skėnderbeut, Ismail Qemalit, Gjergj Fishtės dhe Ibrahim Rugovės. E pėrmendim me admirim kėtė tė fundit, ngase dinte ta pėrvetėsojė diplomacinė euro/amerikane pėr ta dekoruar Kosovėn me sovranitet dhe pavarėsi. Se kurė do realizohet kjo ėndėrr, para apo pas botimit tė monografisė pėr Gafurin, nuk dihet, por dihet se po tė bėheshin krahu i djathtė i Rugovės edhe kundėrshatrėt e Tij, Kosova  do tė ishte sot vend i lirė, i pėrparuar dhe i pavarur.
Flamuri ėshtė njė krenari kombėtare qė nuk shuhet kurrė. I kėtillė ishte edhe Gafuri. Le tė shkėlqejė ēdo shqiptar me shembullin e tij! Gafuri me njė “r” nė trojet e emrit, ngase shqiptarėt ende nuk e kanė kuptuar tė vėrtetėn se tė jesh shqiptar don tė thotė tė jesh viktimė e pushtuesit tė huaj qė ka bėrė ēmos pėr arabizimin e shpirtit tė tij dhe pushtimin e trojeve tė tij. Thonė se Gafuri kishte qėndrime dinjitoze nė burg. E kemi parė disa herė dhe kemi kuvėnduar fare pak me tė, e me Rafiun dhe me Nesimin e tij, pėr tė mos u dhėnė shkas spiunėve tė na pėrgojojnė. Kėtė e kishte parė edhe Binak Ulaj, i persekutuar politik nė Idrizovė, i cili na e pėrkuijton faktin se ishim tė barabartė me tė gjitha, tė afėrm dhe solidar. Falė kėtyre qėndrimeve, kemi arritur t’ u pėrballojmė sprovave tė shumta dhe tė dalim faqebardhė.
          Gafur Loku sipas shėnimeve tė biografit tė tij, Shaban Ēupi, ishte me prejardhje nga fshati Kotlinė i Kaēanikut. Jetonte nė Tetovė, si dhe nė fshatin Palė dhe Nikė tė Hanit tė Elezit. Vetėm pse kėrkonte tė drejta dhe barazi kombėtare shpifet, ndiqet, arresotohet dhe dėnohet dy herė me nga tetė vjet e gjysmė burg tė rėndė nga gjykatat komuniste tė ish/Jugosllavisė. Disa herė iu mor e drejta nga ana e prokurorėve pėr finalizimin e studimeve tė larta nė Fakultetin Ekonomik tė Prishtinės. Ishte i martuar dhe baba i gjashtė fėmijėve, anėtar i Kėshillit pėr Financim tė Republikės sė Kosovės, dega nė Han tė Elezit. Nga intervista dhėnė revistės E vėrteta (nr. 4/1997), kuptojmė se mė 4 korrik tė vitit 1968 kishte ngritur me Rafi Halilin flamurin kombėtar nė Fabrikėn e Tekstilit nė Tetovė. Nuk e dimė nė i kanė ngritur pėrmendore pėr sė gjalli Rafi Halilit, apo nė i kanė sigurur pension mė tė majmė se pensionet e udbashėve qė ende nuk i kanė bėrė publike  mėkatet e veta, por e dijmė se mė 21 shtator 1971, Gafuri arrestohet nga ana e UDB-es sė Maqedonsiė nė Prishtinė. Pse?
          Ngase kishte kėrkuar me bashkėveprimtarėt e tij pėrdorimin e flamurit shqiptar, hapjen shkollash nė gjuhėn shqipe, pėrdorimin e dygjuhėsisė nė administratė, shmangjen e diskriminimit ndaj shqiptarėve tė Kosovės dhe Maqedonisė. Aktakuza e ngarkonte pėr veprimtari kundėrshtetėrore nga pozitat e nacionalizmit shqiptar. Torturat qė i kemi pėrjetuar kanė qenė nga mė tė rėndat, dhe pėrdoreshin forma tė ndryshme persekutimesh, tė cilat pėrfundonin me humbjen e vetėdijes. Dėnimet i kemi mbajtur deri nė ditėt e fundit, nė burgun e Idrizovės, pa gėzuar asnjė ditė amnistie.
Kėto ishinn disa nga kujtimet e tij tė hidhura nga ajo kohė barbare. Papėrkulshmėria e tij, e Rexhep Malės, Binak Ulajt, Xhafer Shatrit e dhjetra tė pėrsekutuarve tė tjerė nė burgun e Idrizovės, ishte papėrkulshmėri fenomenale. Mbarimi tragjik i Gafurit nga rafalet e automatikut serb tė shėrbimeve tė fshehta tė kriminelėvėe tė Millosheviqit, nė shkurt tė vitit 1999, ta pėrkujton parandjenjėn tragjike dhe dėshirėn e shenjtė tė atyre qė militonin pėr ta bėrė Shqipėrinė Shqipėri: Ndoshta Ju kujtohet dėshira e fundit e Themistokli gėrmenjti, i thoshte Gafuri Shaban Ēupit, duke vazhduar: Para se tė pushkatohet nga toga armike, Themistokli nuk kėrkoi asgjė tjetėr, pos lirisė pėr ta kėnduar Kėngėn e Lirisė. As qė kemi fjalė tjera pėr ta dėshmuar atdhetarizmin e shenjtė tė kėtij kosovari tė shenjtė, qė ra si njė martir i shenjtė, pėr shenjtėrimin e njė vendi tė shenjtė.

 

                                                         Nga e majta:Rafi Halili dhe Rushit Nesimi Nė mes Gafur Loku

Nė varrimin e Gafur Lokut nė fshatin Paldenicė 24/02/ 1999 Foto nga arkivi i mikut te ngushtė tė Gafurit, Shaban Ēupi

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com