???
                           

“Kur hymė nė luftė, nuk e ditėm a do tė shpėtojmė, por kishim dėshirė qė tė realizojmė amanetin e nėnave tona pėr tė fituar lirinė dhe barazinė, dhe ashtu siē dolėm nė male, do tė dimė tė dridhim edhe tryezat diplomatike, sepse edhe lufta ėshtė politikė”. “Xhemili ėshtė pjesė e tėrė asaj ushtrie legjendare dėshmorėsh qė nuk kursyen gjakun pėr liri. Ne Xhemilin nuk e pamė dhe njohėm vetėm si student i ditur, por edhe si njė luftėtar i paepur. (…) Edhe nė kėtė pėrvjetor, ne po bashkėjetojmė me Xhemilin si gjaku me zemrat, prandaj ju nuk jeni pa djalint tuaj, por jeni me tė, sepse ai jeton me ju dhe me ne”.

Vatra e krenarisė dhe lavdisė kombėtare

Ushtria Ēlirimtare Kombėtare ishte kėshtjella qė ndryshoi historinė e Maqedonisė. “Kur hymė nė luftė, nuk e ditėm a do tė shpėtojmė, por kishim dėshirė qė tė realizojmė amanetin e nėnave tona pėr tė fituar lirinė dhe barazinė, dhe ashtu siē dolėm nė male, do tė dimė tė dridhim edhe tryezat diplomatike, sepse edhe lufta ėshtė politikė”, pat deklaruar para tri muajsh, njėri nga liderėt , zoti Ali Ahmeti. Thonė se liria ėshtė emri i Zotit. 18 Nėntor 2002: Shipkovica i pėrkujton heronjtė. Gjaku i Xhemilit nė themelet e lirisė. Katėr ditė para Ditės sė Flamurit (2001), nė njė lėndinė tė blertė tejmatanė fshatit, aty ku prehen eshtrat e bashkfėfshatarėve tanė, u varros me nderime tė larta,  ish-ushtari i UĒK-sė, Xhemil Abdurrahmani. “Tė nderuar vėllezėr!. Na vjen shumė rėndė pėr humbjen e kėtij djali tė ri, mirėpo, kur tė kemi parasysh se lufta qė ndodhi para disa muajve, i mori djemt mė tė mirė tė kėtij populli, pėr atė duhet tė jemi krenarė, ne si popull shqiptar, tė jenė krenarė familjet e dėshmorėve, e nė rastin konkret: familja e Xhemilit nga Shipkovica”. Ishin kėto, disa nga fjalėt e zgjedhura tė atdhetarit tė dėshmuar, deputetit kumanovar, Hysni Shaqirit, qė i braktisi foteljet e Parlamentit tė republikės, pėr t’iu bashkuar arradhave tė lirisė, pėr desovjetizimin e Maqedonisė. Shtatė dėshmorė nga kjo republikė, ranė nė luftėn e Kosovės. 82 tė tjerė, dhanė jetėn pėr dritėn e kombit, qė nga Tanusha, deri nė Shipkovicė, dhe tejmatanė saj. Ndėr ta, pesė ishin nga Shqipėria, dhjetė nga Kosova, dhe tė tjerėt nga trojet shqiptare tė Maqedonisė, ndėr tė cilėt edhe Xhemili. Lefter Bicaj, Ndriēim Hoxha, Pajtim Roci, Tahir Sinani, Shpend Llagami, Xhemil Abdurrahmani…

Ceremoninė e varrimit, pos bashkėfshatarėve tė panumėrt dhe nxėnėsve tė shkollės, e nderuan edhe ish-pjestarė tė shumtė, tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, si dhe lutjet nė gjuhėn amtare, tė klerit konfesional tė Shipkovicės. Varrin e freskėt tė kėtij dėshmori,  e stolisėn njė spektėr kurorash me mbishkrime si “Dėshmorit tė kombit, me nderime tė larta nga nxėnėsit e Shkollės Fillore “Rexhep Voka”; “Me nderime dhe respekt nga bashkėluftėtarėt e UĒK-sė”, “Xhemilit qė dha jetėn pėr lirinė tonė”... Kurmi i tij prehet pėrballė varrit tė shkrimtarit patriot, Sadudin Gjurės. Duke u kthyer nga ceremonia e varrimit, nga bashkėluftėtarėt e tij, dėgjojmė rrėfime rrėnqethėse pėr torturat barbare, qė ia pat kurdisur pushteti barbar, edhe pėrgjatė qėndrimit nė spitalin e Shkupit. Burimeve tė para, qė i botoi Flaka (24-25 Nėntor 2001), tani u shtohen edhe ato tė Faktit (19 nėntor 2002), ditėt kur nė Shipkovicė u shėnua njėvjetori i rėnies sė kėtij dėshmori.

Atdheu mbi tė gjitha. Bashkim e jo pėrēarje. Veprim e jo fjalė. Trimėri e jo frikė. Nė robėri, puna jonė ėshtė lufta. Nė paqė, lufta jonė ėshtė puna. Janė kėto sintagma, qė qėndrojnė nė ballė tė dėshmive tė shumta, tė unitetit kombėtar shqiptar. Atyre u prin urata: Lavdi dėshmorėve tė kombit! Shtatė milionė shqiptarėt e Ballkanit, kanė nevojė pėr njė shoqatė tė pėrbashkėt: Shoqata Shqiptare “Kulti ndaj martirėve tė kombit”, qė do tė pėrkujdesej pėr ngritje dhe mbrojtje pėrmendoresh e pėrkujtimoresh, pėr familjet e dėshmorėve, dhe afirmimin e vlerave tona luftarake. Ceremonia e sivjetshme, e pėrkujtimit tė Xhemilit, ishte madhėshtore. Atė e pėrjetėsoi nė shtyp, zoti Eshref Ameti: “Kėtij manifestimi, i paraprinė homazhet nė varrezat e fshatit pranė varrit tė dėshmorit, pėr tė vazhduar mė pas me parakalime para portretit tė Xhemilit, i vendosur, mu nė qendėr tė Shipkovicės. Emocione tė papėrshkrueshme para tė pranishmėve solli filmi i shkurtė dokumentar, i cili u shfaq pėr herė tė parė dhe qė kishte si protagonist, vetė dėshmorin Xhemil Abdurrahmani, i cili nė njė krevat spitali, rrėfen pėr mizoritė qė kishte pėrjetuiar nė spitalin e Shkupit”.

Pėrndryshe, nė kėtė manifestim ishin tė pranishėm familjarė tė dėshmorėve, ish-udhėheqsit e lartė tė ish-UĒK-sė, nė mesin e tė cilėve dalloheshin Fazli Veliu dhe Gėzim Ostreni, ish-luftėtarė tė shumtė dhe mysafirė tjerė tė shumtė nga tetova e mė gjerė. Shtypi bėn fjalė pastaj pėr referatin e lexuar lidhur me jetėn dhe rėnien e kėtij dėshmori; pėr peripecitė dhe keqtrajtimet nė spitalin e Shkupit nga ana e mjekėve dhe policėve maqedonas; pėr pėrpjekjet madhore tė shokėve e tė familjes, pėr ta nxjerrė nga ky spital, pėr mjekimin e tij nė Prishtinė e Stamboll; pėr telegramėn pėrshėndetėse tė Ali Ahmetit, e dėrguar nga Lucerni i Zvicrės, ku ish i ftuar pėr tė marrė pjesė, nė njė simpozium me temėn “Shqiptarėt dhe fqinjėt e tyre”, konferencė e organizuar nga Instituti Amerikan “Projekti pėr marrėdhėnie etnike”.

Shipkovica nė kėtė kontekst, nė kontekstin e atdhedashurisė sė saj, konsiderohet si njė nga bastionet e qėndresės dhe krenarisė shqiptare. Shipkovica i pėrkujton heronjtė. Tepėr emocionuese,  inkurajuese dhe ngushlluese, ishin fjalėt e Fazli Veliut: “Xhemili ėshtė pjesė e tėrė asaj ushtrie legjendare dėshmorėsh qė nuk kursyen gjakun pėr liri. Ne Xhemilin nuk e pamė dhe njohėm vetėm si student i ditur, por edhe si njė luftėtar i paepur. (…) Edhe nė kėtė pėrvjetor, ne po bashkėjetojmė me Xhemilin si gjaku me zemrat, prandaj ju nuk jeni pa djalint tuaj, por jeni me tė, sepse ai jeton me ju dhe me ne”.

Shqipėria gjendet nė ēdo shtėpi ku flitet shqip

Mund tė falen njė varg gabimesh, por gabim mė tė tmershėm, as qė mund tė ketė, se sa tė keqtrajtosh ushtarin e plagosur. Maqedonia ka nevojė pėr disiplinimin e saj, nė pikėshikime tė shumta. Personelit spitalor dhe policor, atyre qė pėrdorėn dhunėn fizike dhe psikike kundėr kėtij dėshmori, s’u mbetet tjetėr, veēse tė pregaditen pėr tu ulur nė bangėn e tė akuzuarve. Dėshmitė pėr ta, sot i ka populli, i ka familja, i ka shtypi, i ka filmi dokumentar, kurse nesėr do ti kenė edhe ata qė mirren me mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, dhe jo vetėm ata. Hakmarrja ėshtė arma e budallait. Shqiptarėt pėr nga mentaliteti dhe lashtėsia, nuk janė hakmarrės, dhe nuk dinė tė urrejnė. Falė Anton Ēetės dhe njerėzve tė tij, ata ia falėn gjakun njėri-tjetrit nė Kosovė. Megjithate, ka momente kur ligji ka dhėmbė tė hekurta, dhe ėshtė i pamėshirshėm pėr tė pamėshirshmit, sidomos pėr ata qė nuk respektojnė porositė e Hipokratit, si dhe parimet elementare tė krishtėrimit, pėr ta pranuar fajin, dhe pėr tė kėrkuar falje.

Po ndahemi edhe ne nga Xhemili i pavdekshėm, duke ia pėrkujtuar faktin lexuesit, se edhe Skėnderbeu, legjenda e shekujve, mbrojtsi i Evropės nga invazioni osman, ėshtė i pavdekshėm. Shipkovica ėshtė njė zonė e pėrbujshme dhe me rrėnjė tė thella nė historinė e shtatėmilionė shqiptarėve tė Ballkanit. Sundimi osman, dhe ai pansllavist, ia kanė lėkundur njė ēik shqiptarizmin, edhe kėsaj zone, duke ia osmanizuar onomastikėn, dhe duke ia sllavizuar toponominė ilire, duke i trembur nėnat e motrat tona kreshnike, tė marrin pjesė nė ceremoni varrimi. Janė kėto cikrrime, qė mund tė rektifikohen me kohėn. Me rėndėsi ėshtė shpirti shqiptar, dhe atdhedashuria e shenjtė, qė na karakterizon. Zoti u ndihmon shqiptarėve, pėr tė shpėtuar nga kthetrat hegjemoniste, tė imperializmit pansllavist. Pėr njė shpėtim tė kėtillė, shqiptarėt derdhėn lumenj gjaku, dhe dhanė pasuri tė florinjta, tė fituara me forcėn e krahut dhe djersėn e ballin. E kemi thėnė dhe do ta themi se zemra gjeografike e shqiptarizmit, pėr ne gjendet nė Shipkovicė, ndėrsa pėr ju: aty ku keni lindur. Shqipėria gjendet nė ēdo shtėpi ku flitet shqip, madje edhe nė Shipkovicė, qė s’ėshtė tjetėr, veēse vatra e lavdisė, dhe krenarisė sonė kombėtare.    

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com