???
                           

Njė vit pas vdekjes sė simbolit tė Rilindjes Kombėtare Shqiptare Naum Veqilharxhit (1767-1846).  U lind nė Shipkovicė tė Tetovės, shkrimiari, dijetari dhe teologu i shquar, Rexhep Voka (1847-1917).  Pėr jetėn dhe veprėn e kėtij atėdhetari tė shtrenjte, qė pėrmes librave te tij dha kontribut pėr hapjen e shkollave shqipe dhe pregatitjen e terenit pėr konsolidimin e shtetit shqiptar, kanė shkruar nje varg autorėsh shqiptarė, ndėr tė cilėt Hasan Kaleshi, Petro Janura, Ali Vishko, Vehap Shita, Havzi Mustafa etj.Nė bazė te studimeve tė tyre shkencore dimė se R.Voka ka kryer studimet nė gjuhėn turke, pėr t'iu kthyer bashkėkombasve tė vetė shqiptarė, tė cilėt i kėshillonte qė tė arsimohen, tė njohin dhe respektojnė kombin e vet dhe vetevet. 

Mė 1868 regjistrohet nė Fakultetin Islamė tė Stambollit, ku punoi edhe si profesor pas kryerjes sė studimeve. Me 1895 kthehet nė Tetovė, pėr t'iu pėrkushtuar ēėshtjes kombėtare shqiptare. Me 1903 emėrohet myfti i vilajetit te Manastirit dhe ndėrlidhet aktivisht "me lėvizjen kulturore dhe politike te Rilindjes Kombėtare Shqipėtare". Pas dy vjetėsh, merr pjesė nė Kongresin Panshqiptar te Bukureshtit. Qe nga viti 1906 e deri me 1911, boton nė Stamboll Elifbanė (Abetaren) Shqipe, veprėn "Mendime" e libra te tjera.
Meqė ekziston njė boshllėk informativ sa i pėrket jetės dhe veprės sė Rexhep Vokės pas shpėrnguljes sė tij nė Turqi, nė shtypin shqipėtar tė Bukureshtit po prezantojmė disa nga memorjet e bashkėfshatarėve tė tij, duke shpresuar se kjo do tė ndikojė qė korrespondentėt e revistės "Besa" tė Stambollit, dhe shkencėtarėt e shquar me prejardhje shqiptare nga Turqia etj, tė na ofrojnė materiale tė reja mbi identifikimin e varit dhe ndriēimin e plotė tė biografisė sė R. Vokės nė Stamboll.
 "Njeriu gjashtė profesione duhet tė ketė pėr tė jetuar jo vetėm njė". Janė kėto fjalėt e Shukri Myrtezanit nga vendlindja e autorit tė Abetares Shqipe, pėr tė cilin thotė: "Kur ka hyrė Serbia nė trevat shqiptare, mė 1913, 

Rexhep Voka, meqė pat vepruar aktivisht pėr arsimimin e shqiptarėve ne gjuhėn amtare, iku nė Bukuresht ai qe strehuar njė muaj te Myrtė Hadra.
 Nga ana e disa bashkėfshatarėve tė tjerė tė Shipkovicės, kuptojmė se Myrtė Hadra ka qenė njeri i menēur, ka kryer dyzet vjet gurbet nė Rumnani dhe se e ka pėrkahur. Rexhep Vokėn, gjatė qėndimit tė tij nė Bukuresht, edhe materalisht, meqė ka jetuar mirė dhe ka fituar nga nje lirė nė ditė. La Shukri ndėrkaq, pėr Rexhep Vokėn shton se ka qenė i ndjekur edhe kėtu, edhe atje, pra meqė "ka kėrkuar katėr kalamet" respektivisht Shqiperinė etnike me katėr vilajetet e saj. Nė Stamboll, R. Voka ka ēuar jetė tė vėshtirė, ka banuar nė bodrum dhe ka sigumar ekzistencėn, duke shitur libra e lule nė treg tė atjeshėm.
Nga ana e ish-drejtorit tė Shkkollės Fillore "Rexhep Voka" tė Shipkovicės, Mehaz Abdylit, kuptojmė se Mulla-Jaha ka qenė sė pari nxėhės, pastaj administrator i R. Vokės nė Manastir, si dhe themelues i seminarit teologjik shqiptär nė Shkup. 

Kur ėshtė shpėrngulur R. Voka pėrfundimisht nga vilajeti i Shkupit, flitet se i paska thėnė asokohe nxėnesit tė tij, Mulla Jahės, edhe kėtė: "Or Mulla Jaha, unė do iki nga qė Turqia po prishiet nė njėrėn anė,kurse Serbia dotė vėrsulet trojeve shqiptare nė tjetrė anė." Sipas rėfimeve tė Mehmet Ismailit nga Shipkovica, tė cilat u pėrkasin vitit 1987, R. Voka ka qenė i financuar.nga kasa e shoqėrive shqiptare tė Bukureshtit, kurse Shaip Xhemajliu shton se R. Voka e ka braktisur shipkovicėn duke qarė, si pasje e depėrtimit tė Sėrbisė nė kėto anė. "R. Voka, vazhdon La Shuip, tėrė jetėn ka punuar pėr shqiptarėt". Edhe ky shton se edhe Serbia edhe Turqia e kanė ndjekur, dhe se shiste libra e lule nė treg tė Stambollit. 

Sipas rrėfimieve te minxhės Numan, babai tė Zyhdiut, nga i njėjti fshat, e qė i pėrkasin vitit 1985, R. Voka meriton tė depėrtojė nė historinė shqiptare ngase nuk ėshte bėrė instrument i qeverive qė kanė Vepruar kundėr realizimit tė aspiratave etnike e kombėtare tė popullit shqipätar, R. Voka,shtonte asokohe i ndjeri xha Numan, ka vdekur nė Stamboll, dhe e kanė gjetur “mbaj torr tė patlixhanave". Ku e ka varrin Rexhep Voka? 

Po i pyesim nė kėtė rast, bashkatdhetarėt tanė nga qyteti i rilindasve tanė tė shquar, Sami, Naim dhe Abdyl Frashėri. Pergijigjen e kėsaj pyetjeje e presim nga ana e atyre qė kanė respekt ndaj pėrkatsisė etnike shqiptare dhe figurave tė shquara te Rilindjes sonė Kombėtare.

 
 
 

 

 

 

 

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com