???
                           

     Zhvillohej njė luftė e paparė antishqiptare, lufte kundėrfigurave dhe mėndjeve tė ndritura tė kombit.    Nė,mesin e tyre, Jahja Sadiku, mėsuesi i parė dhe trasuesi i rrugės sė eruditit tonė tė ēmuar Rexhep Voka. Sipas godhėnave, babai i Mulla Jahės, Baftjari, nė atė kohė nė Shipkovicė dhe rrethinė konsiderohej si njė ndėr figurat me moral tė lartė dhe zotni burrė; i pasur dhe drejtpėrdrejtė i lidhur me organizatat e ndryshme shqiptarei pėr ēlirim kombėtar. Ai pėrherė ishte nė mbrojtie' tė njerėzve tė menēur, pėrherė ishte pėrkrah njeriut tonė t'ė madh, Rexhep Vokės.

Pushteti nė zonėn e Sharrit kishte vėnė sunduesit e besueshėm shqiptare pėr tė shtypur popullin e vet, Familja e Jahja Sadikut pėrherė e pėrndjekur dhe e maltretuar nga okupatorėt, Njė dhomė mė shumė anėtarė. dhomat tjera u pėrkismin policisė sllavo maqedone.Ajo shtėpi mbahet mėnd ' si njė kukėll kuvendesh; nėn atė kulm janė organizuar tubime tė ndryshme kombėtare. Mu aty mbi mulli. nė dhomėn e burrave kanė buajtur figurat e kombit, thuhet se njė natė nė atė dhomė ka qėndruar edhe lsa Boletini. Kur ishte fjala tek trysnia ndaj familjes dhe personailsht ndaj Mulla Jahės kėtu vlen tė potencohet fakti i gjallė i persekutimit tė tij nga ana e njerėzve tė shitur tė atyre qė fund e krye "kėblen " e kishln tė kthyer kah, Serbia. 

Forcat e errėta Mulla Jahės nuk i jepnin ujė pėr ujitjen e fushės, pėrherė e ndahin nga qytetarėt e rrethit. gjdhnjė bėnin presion qė edhe fshatarėt mos takoheshin me tė dhe familjen e' tij kėshtu nga lėvizjet e shumta qė bėheshin pėr ēlirim kombėtar ai bie pre e shpiunėve dhe vazalėve komunistė. Burgoset nė burgun e Idrizovės nė Shkup. Pėr ketė lajhi gėzohet pushteti, gėzohen'shėrbėtorėt. 

Thuhet se nė atė moment. Kur Mulla Jaha ėshtė burgosur ia kanė hequr mjekrėn( si qė dihet Ishte hoxhė,ishte parlamentar); armlqtė e kombit, shėrbetorėt dhe vazalėt e sėrbizmit kėnaqen me atė lajmė dh'e pa kurfarė turpi nė mes tė sokakut janė shprekur: "Pak e ka ai, nuk ia kanė prerė kokėn po mjekrėn". Kjo thenie edhe sot e kėsaj dite dėshmon pėr aktualitete te kėtilla, dėshmon pėr veprime tė pahishme tė krimineleve dhe tė shėrbimeve tė huaja kėtu ndėr shqiptarėt e Maqedonisė. Sido qė tė jetė. Mulla Jaha mbetet nė zemrėn e shipkovicės. Respekti ynė p'ėr figurėn e tij do t'u pėrcillet breznive. 

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com