???
                           

                               

                       

Nė moshėn 63 vjeēare ndėrroi jetė veterani i arsimit shqip nė Maqedoni mėsuesi Amet Adili, i cili gjatė karrierės sė tij punoi mėsues nė fshatin e lindjes nė Shipkovicė tė Malėsisė sė Sharrit. Aktivitetet e kėtij veterani tė arsimit janė tė lidhura ngushtė me  ngjarjet e gjithmbarshme kombėtare. I ndjeri, ka mbaruar shollimin fillor dhe tė mesem nė Tetovė, ndėrsa Shkollėn e Lartė Pedagogjike drejtimi Histori-Gjeografi nė Gjakovė.

Amet Adili mbetet mėsues qė i takon gjeneratės sė qėndresės shqiptare ngase ka qenė tri herė i dėnuar pėrkatėsisht i larguar nga puna pėr shkak tė veprimtarisė sė tij atdhetare.

Ndėrroi jetė nė mėnyrė aksidentale pikėrisht nė ditėn kur i mbushte 63 vjet. Varrimi i kėtij mėsuesi u bė me ceremoni kombėtare dhe fetare nė varrezat e Tetovės. Amet Adili, do tė ngelet nė kujtesėn e gjeneratave qė i mėsoi dhe frymėzoi pėr kauzėn kombėtare.                                                                                                                                                                 Ismet Krosi 

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com