???
                           

Viti 2018, viti i Skėnderbeut

mė 2018, bėhen 550 vjet, nga vdekja e heroit kombėtar, Gjergj Kastrioti Skėnderbeu.

                                            Aktualitete tona

             ... tė dhėna tė shkurtėra historike

-          Skėnderbeu thuhet se ka lindur nė vitin 1407! I ati i tij Gjoni, ishte princ nė Shqipėri.

-          Kur ai ishte diku nėntė vjeē, u muar nga sulltani si peng, sė bashku me tė katėr vėllezėrit e tij.

-          Sulltan Murati II i dha emrin Skenderbeg, emėr me tė cilin do tė njihet nė gjithė Evropėn mesjetare. Ky emėr rrjedhte nga emri i Aleksandrit, i cili konsiderohej epirotas, dhe supozohet se pėr hir tė kėsaj figure Murati e pagėzoi kėshtu.

-          D.m.th. e emrit tė Skender- beu ėshtė “mbrojtės i njerėzve”, dhe – beu, ėshtė titullim i vjetėr turk, qė do tė thotė “qeveritar” apo pronar tokash.

-          Gjergj Kastrioti para se tė kthehej nė Krujė, mė 1443, kishte udhėhequr ekspedita tė shumta tė sulltanit deri nė Indi.

-          Nė vitin 1444 nė Lezhė u mbajt Lidhja e parė e princave shqiptarė, kurse nė kėtė kuvend kryeprinc i Shqipėrisė u zgjodh Gjergj Kastrioti Skėnderbeu.

-          Nėna e Gjergjit ishte Vojsava  Tribalda, nga Pollogu i Tetovės.

-          Pasi Skėnderbeu u kthye nė Krujė, Hamzai, nipi i tij, u pagėzua nė besimin e krishterė, kurse Gjergji atė ditė veshi petkat kombėtare, mė 1443.

-          Skėnderbeu kishte zhvilluar 26 beteja, kurse vetėm dy prej tyre i kishte humbur, duke u tradhėtuar njėherė nga Mojsiu dhe herėn tjetėr nga Hamzai.

-          Gjergj Kastrioti u martua me Donikėn, princeshė shqiptare, nė vitin 1451.

-          Kundėrshtari mė i madh i Skėnderbeut ishte shqiptari Ballaban Pasha, i cili luftonte nė anėn turke. Ai u vra nga ushtria shqiptare, pasi qė ai kishte vrarė shumicėn e princėrve shqiptarė qė luftonin me Skėnderbeun.

-          Skėnderbeu kishte ushtrinė e tij prej 12 mijė vetash, kurse njėherė, si pasojė e tradhėtisė sė Hamzait, gjysma e kėsaj ushtrie ishte vrarė gjatė natės gjersa po flinin.

-          Nė pėrkrenaren e Skėnderbeut ishin inicialet nė gjuhėn latine qė thonin: Skėnderbeu, princi i Epirit,

-          Skėnderbeu luftoi edhe nė Itali, dhe atje si shpėrblim iu dhanė dy krahina.

-          Gjatė martesės sė tij ai kishte vetėm njė fėmijė Gjergjin.

-          Dy sulltanė ishin nė luftė kundėr Skėnderbeut: sulltan Murati II dhe sulltan Mehmet Pajaziti II, i quajtur Fatih.

-          Skėnderbeu vdiq nė vitin 1468, dhe u varros nė Kishėn e Lezhės, kurse e ē’varrosėn ushtarėt turq duke marrė gjithė skeletin e tij, duke e coptuar nė pjesė tė vogla dhe pastaj pėr ta bartur atė ushtarėt turq si hajmalia, gjoja pėr t’u bėrė i forte sikur ai.

-          Pėrfundimisht, nė vitin 1478, ra kalaja e fundit e Shqipėrisė, pas vdekjes sė Gjergjit.

-         Sot ka mė shumė se 200 libra ose autorė tė ndryshėm evropianė qė kanė shkruar histori, romane, poezi dhe kronika pėr tė, kurse nė disa qytete evropiane ėshtė vendosur busti i tij.

-         Skėnderbeu ėshtė kryeheroi i kombit tonė i tė gjitha kohėrave.

 

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
    Copyright (c) 2000 Shipkovica.com