???
                           

                   (Pėrkitazi me librin e Sadije Alitit, Dasmė Zanash, Botimet Toena, Tiranė, 2000)

                Nė kohėn kur kurreshtarėt sorrollateshin rrugėve tė qytetit, duke u mahnitur nga krisjet e krisura tė luftės, tė cilėn e provokoi burokracia neokomuniste, e njė pushteti barbar, njė poeteshė merr guximin burrėror, dhe depėrton atje ku e ka vendin: nė zemėr tė Sharrit, pėr tė raportuar pėr gazetėn, shpėrthimin e shqiptarizmit.. Ishte gazetarja e parė shqiptare, qė iu qep kodrinave tė diellėzuara tė Xhermės, prehėrit tė magjepsur tė Sellcės, gėshtenjishtes shpeshtake tė Shipkovicės, guximit tė pamposhtur shqiptar. Artikujt e botuar nė shtyp, qėndrojnė si dėshmi multimilenare, e gjendshmėrisė, menēurisė, dhe atdhedashurisė. Njė vit para se tė krisė, del nė kryeqendrėn e Shqipėrisė, libri i saj i dytė, Dasmė zanash, njė pėrmbledhje simpatike poetike, me 66 vjersha, qė nga Dashuria e vjetėr, e deri te mahnitja me pjesėn mė tė shtrenjtė, qė s’blihet me para. Duke i parafrazuar ėndėrrimet e saj, vėrejmė se fjalėt shpalosin flamuj gėnjeshtrash, apo e thonė tė vėrtetėn e zbėrthyer. E mahnit livadhi i blertė, gurgullima e kroit tė moēėm, qė mbledh ngjyrat e luleve tė shpresės, pėr tė thurrur me to: kurorė dashurie E preferon mė tepėr tė vėrtetėn e hidhur, se sa gėnjeshtrėn e ėmbėl. Ėshtė zana, qė kėrkon trajtimin e gjėrave mbi tavolinė, aty ku tė trimėron hija, apo fytyra e ngjyrosur.

                Sadije Aliti, vjen nė letrat shqipe me njė kthjelltėsi mendimesh, tė cilat i rradhit, si nė njė legjendė,  me mollat nė kopshtin e ndaluar, qė nga ato tė Adamit e Evės, e deri te ato tė Tetovės. E preferon pavdekshmėrinė e buzėqeshjes sė Monalizės, shushurimėn e gjallė, tė dallgėve tė liqenit, pėrplasjen e tyre mbi shkėmb, natėn e zgjuar nė syrin e saj, shtegtimin e modernizmit tė pėrgojuar, dollitė e ngazėllimit, tė pendimit tė vonuar. Poetesha hapėron si njė zanė, brigjeve tė kundrimit, e tė frymėzimit. Ecja e saj zgjohet nga melankolia, e trimėron, nė kohėn kur e pėrcjell nusen me duvak tė bardhė, porsi zanė Shqipėrie. Vdekja e zanave, dhe vallja e tyre. Papritmas, krushqit shndėrrohen nė lugetėr, dhėndėrri vrapon katundit, s’i bie nuses nė sy, prindėrit janė humbuar anėsh, s’u besohet kjo marrėzi, kushėrinjtė ngrenė dolli, rrafsh e kanė muhabetin, ēdo gjė si nė ėndėrr. Fshehtėsia e artit tė Sadies, siē duket, nuk ėshtė panjohshmėri, por bukuri.

                Qenja e saj poetike, shndėrrohet nė njė flijim tė mundimshėm, porsi te porosia e Boalosė, apo ajo e Azem Shkrelit, tė lindėsh e tė shuhesh pėr njė fjalė, kthjelltėsi nė fytyrėn e personazhit, tė tragjedisė klasike. Rrjeshtat e pėrzjerė, e bėjnė kontinuitive, mjegullirėn e brendėsisė, si te Mirēea Dinesku: vdekja lexon gazetėn, shėndeti me kėmbė tė  shembura, dhe pėrnjėherė, kėrcet optimizmi, nė kėtė tokė arbėrore, ku shtigjet bėhen tė shndritshme, si ato tė Parajsės. Ja pra: gurėt e kohės ilire, mundimet e motrave tona, zemra e Sharrit me heronj, maja e tij me dėborė, kėsula e bardhė, nuset me kurorė. Poetesha e ka pėrvetėsuar psikologjinė e lumturisė, sensin e atdhedashurisė: Flamuri, besnikėria, kėnga e shpresa.Tė jetosh, don tė thotė tė fillosh: me mirėsi, butėsi e urtėsi. Dasmė zanash, me fjalėt besnike, dhe baladat e dashurisė. Nė vend tė pėrfundimit, urime autores, redaktorėve, sponsorėve, recensentėve, botuesit, Fatmir Toēit, pėr elegancėn e librit, konditat teknike evropiane, tė librit shqiptar. Zėrin e zemrės sė Sharrit, zanėn e dasmave shqiptare, zonjushen e Gllogjit, doktorante e Universitetit tė Tetovės, edukatore e fėmijėve tanė, gazetare me njė pėrvojė tė pėrsosur, poeteshė me njė ndjeshmėri tė lartė, e presim edhe me vargje tė reja, nė bibliotekėn e ndjenjave letrare. Poetesha ėshtė qenja mė e ndijshme, dhe mė e shenjtė e njė populli. Fati i saj, ėshtė fati i kombit.

(Zgjodhi per botim: Albert Voka)

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
    Copyright (c) 2000 Shipkovica.com