???
                           

Nė njė shpat tė pyjėzuar, ndėrmjet Qytetit tė Studentėve dhe Lisecit, shtrihet Rasadishta, njė nga fshatrat mė tė vogla tė Tetovės, me njė numėr tė konsideruar shqiptarėsh, tė pėrkatėsisė konfesionale bektashiane. E kemi thėnė edhe mė parė, dhe qėndrojmė pas asaj qė kemi thėnė, ngase Shqiptarit I ka hije fjala, se nė krahasim me islamizmin dhe ortodoksinė, fetė mė patriotike tė shqiptarėve janė katolicizmi dhe bektashizmi. E themi kėtė duke u bazuar nė faktin se shkrimtarėt mė tė shquar shqiptarė, ata qė kanė depėrtuar nė historinė e letėrsisė shqipe,qė nga periudha e Skėnderbeut e deri nė ditėt tona, janė tė kėtyre dy pėrkatsive konfesionale, gjė qė dėshmon se shqiptarizmi I tyre meriton tė respektohet, pa I ofenduar tė tjerėt.

        Muharem Idrizi, reporter I TV Artit nė Tetovė, ėshtė njė nga banorėt e hershėm e tė ndershėm tė Rasadishtes, I cili ka patur fatin tė kultivojė ndjenjat fisnike tė Atdhedashurisė, duke u shoqėruar me banorėt e Shipkovicės, para tridhjetė vitesh, kur ish drejtor shkolle nė kėtė fshat tė famshėm. “Tė kujtohet kur na dėrgoje panorama nga Bukureshti, para 3O vitesh, , duke I zėvendėsoje emrat e pėrkatėsisė turko-arabe me emra tė pastėr shqip, konkretisht mua duke mė pagėzuar Muharem Shkaba?”. Mos ka gjė tė keqe kėtu? Ia kthejmė, duke shtuar se kur ikėm nga udbashėt qė na ndiqnin, I veshur me tesha barinjsh, tė huazuara nga Dema I Sefės, Lutfi Muharemin e xhaxhit Ali, djaloshin qė na pėrcolli deri nė stacion tė autobuzėve, ia patėm ndėrruar mbiemrin, nga Muharemi nė Kastrioti. Ka gjė tė keqe kėtu? Mos prish punė vallė fakti po qe se Mahi Abdullahun e pagėzojmė:  Mahi Dulla, apo Abdulla Memetin: Abdyl Meta?  Nga Rasadishta, po zbresim nė Tetovė, pėr tė kėrkuar shpirtin shqiptar, tė Shipkovicės dhe Rasadishtės.

Edhepse duket e vogėl, Tetova ėshtė njė qytet I madhėrishėm. Ėshtė kryeqendra e tretė universitare shqiptare. Ėshtė fat yni qė pėrgjatė “dimėrimit” nė vendlindje, tė njihemi nė hotelin e njė Shqiptari tė Rasadishtes,  dr. Sadi Bexhetit, me kuadro tė mirėfillta universitare, ndėr tė cilėt me babain e kėngėtares Aida Baraku, me dy  ishstudentė tė Universitetit tė Krajovės, qė tashmė ligjėrojnė nė Tetovė. Se sa tė afėrt e sa tė lashtė jemi me rumunėt, dėshmon edhe tingėllimi I pėrbashkėt I toponimeve: Kosova, Moldova, Tetova, Krajova, Kėrēova, Orshova, ndėrsa, sllavėt, qė s’janė tjetėr veēse birra e fundit e kavallit, nė pikėpamje tė lashtėsisė, kėto emėrtime, mundohen t’I deformojnė pėrmes njė zanoreje qė shpreh mahnitje (o!) si dhe pėrmes shtrembėrimit fonetik tė kėtyre emėrtimeve antike ( Krushevo,Kiēevo etj.) qė s’kanė gjė identike, as me shqiptarėt e as me rumunėt.

Duke e lėnė mėnjanė kėtė digresion, po shtojmė faktin se nė lokalet e hotelit Maqedonia, qė pas nja dhjetė vitesh do tė pėrfitojė njė emėr tė ri: “Albano-Maqedonia”, siē ėndėrronin para njė shekulli,  rilindasit vllehė e shqiptarė, tė pagėzohet kjo republikė, dhe siē ėndėrrojmė ne, qė Pallati I Kulturės  nė Tetovė, ta zėvendėsojė, emrin e komunistit “Ilo Anteski Smok” me emrin e njė shkrimtari  shqiptar katolik: De Rada,  patėm fatin pra,  tė njihemi edhe me prof .Bedri Llapin dhe Muhamed Bexhetin,, tė cilit, siē e kemi thėnė edhe nē njė rast tjetėr, preferojmė t’I themi shkurt e thjeshtė shqip: zoti Meti. Sa pėr tė bėrė shaka, po shtojmė se sikur tė pajtohej me njė shqipėrim tė kėtillė tė mbiemrit (nga Abdullahu nė Dulla) edhe njė koleg yni ,pėr tė cilin mė me rėndėsi ėsht Imani se sa Vatani, ndoshta  Zoti nuk do ta ndėshkont qė nė vend tė Ylberit tė Zulit ta shpėrndajė Albėn a Hajrulit(!!!).

Emri ėshtė njė pasuri nė vete dhe askush askujt nuk ka tė drejtė t’ia imponojė tjetrit se ēfarė emri duhet tė mbajė, tė agjėrojė apo mos tė agjėrojė. Por, kur krahasoj ndonjė fanatik tonin tė shkolluar, me karakterin e jashtzakonshėm tė njė shqiptari tė thjeshtė e tė pashkolluar, tė themi me xhaxhin Refet Ziberi nga Shipkovica, atėherė pse mos t’I japim tė drejtė adashit tim nga Liseci, me tė cilin u njohėm nė Sallėn e Pasqyrave tė kėtij hoteli, e I cili, thot:

“Ata qė shkonin nė gurbet para luftės, dhe ktheheshin pa para,  pleqtė tanė u thonin: Ka shku kal  ka ardh gomar!” Kėshtu ėshtė edhe puna e xhaxhit Refet tė ndjerė, I cili qysh para 3O vitesh, nuk agjėronte, nuk ofendonte kend dhe e fshikullonte siē meritonte, mospunėn,  fanatizmin dhe dembelizmin ballkanik. Ishte burrė skofiar, I vendosėt, atdhetar I dėshmuar, I cili qysh nė vitin 1951, kur ish arkėtar nė Pallatin e Kodrės sė Diellit, dinte t’I ndihmojė Shqiptarėt. Ishte njė nga Shqiptarėt e rrallė tė kėsaj ane, pėr tė cilin feja e shqiptarit ishte Shqiptarizmi. Ka punuar nė Limanin e Durrėsit, sėbashku me Kaloshin e Lisecit. Ka punuar nė njė depo tė Beogradit, ka banuar nė Rrugėn Lumina nr.43, ka punuar nė “Delikates” tė Tetovės dhe kthente shpesh nė Sallėn e Madhe tė Hotel Maqedonisė. Pėrveē shqipes e gjuhėve tjera ballkanike, e flistė pėr hijeshi edhe italishten, dhe e kallte cigaren, nė pikė tė Ramazanit, ngase pėr te me rėndėsi ishte ndėrgjegja  e pastėr, kulti ndaj punės, respekti ndaj familjes, kombit e Atdheut.

“Ku ka shqiptar si Refet Ziberi I Shipkovicės apo si dr. Sadi Bexheti I Rasadishtės!”, thot njė mjek shqiptar (dr. Reshat Palloshi), qė vjen nga njė nėnė fisnike, veterane e arsimit,  me prejardhje nga Tirana, dhe nga njė familje fisnike, me tradita tė lashta qytetare, nga Tetova. Duke I falėnderuar dr. Sadi Bexhetit, pjesa mė vitale e kombit, qė janė studentėt, kanė shpėtuar nga sorrrollatjet e rrugėve, tė fanatizmit e tė dembelizmit. Tė kėtillė I kemi profesorėt universitarė: atdhetarė tė mirėfilltė, qė punojnė mė shumė pėr hirė tė idealit, se sa tė njė rroge qesharake. Porsi  drejtori I Fabrikės sė Mobiljeve “Molika”,  prof. Abedin Murati, dr. Sadi Bexheti ėshtė njėri nga veteranėt e UT, qė ka dhėnė kontribute konkrete pėr avansimin e kulturės shqipatare dhe pėr kanalizimin e rinisė nė rrugė tė drejtė e tė mbarė. “Atė qė s’ka qenė nė gjendje ta bėjė Tirana e Prishtina, e bėn Tetova”, thot zoti  Muhamet Bexheti,  duke e ngritur lart integrimin kulturor, shkencor, kombėtar e shpirtėror, qė janė duke e bėrė dy universitetet e kėsaj qendre, qė shkon duke u shndėrruar  nė njė metropolė tė vėrtetė shqiptare. Ju lumtė qė keni fatin tė jetoni nė Bukuresht, na thot zotėria e tij atė qė rrallė kush e din nė kėtė vend: “Poeti mė I madh rumun, Mihai Eminesku e ka hymnizuar blirin nė krijimet e tij. Pėr hirė tė tij, pėr hirė tė respektit qė ka patur Eminesku ndaj blirit, rumunėt e kanė nominalizuar blirin si “dru kombėtar”. Kaq sa pėr kėta zotėrinj tė nderuar, ngase burimet qė kemi pėr ta nė veri tė Danubit, janė tė pamjaftueshme. Jeta dhe vepra e tyre, kontributi I tyre konkret pėr shqiptarėt, ėshtė I madhėrishėm, dhe meriton tė shkruhen pėr ta, libra tė tėrė
  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com