???
                           

 Baki Ymeri,

Nuk e dimė nė ka ardhur koha pėr ringritjen e kishės nė Shipkovicė,apo tė Katedrales sė Kombit edhe nė Drenicė, por e dimė se shqiptarėt duhet ta ndajnė shapin prej sheqerit, duke i dhėnė prioritet kulturės kombėtare, e jo propagandave fetare.           

Jo per Olsi Jasexhiun qė s’i duron dot vllehėt dhe shqiptarėt e krishtėrė, por pėr Fahredin Shehun e kemi fjalėn. Nuk e dimė nė ėshtė poet, prift apo hoxhė, por e dimė se kėto ditė Fahredini, alias Dini, e lanson njė libėr nė Shkup. Ftėsėn pėr tė marrė pjesė nė lansim e transmetoin nė 100 adresa elektronike, madje edhe nė ato tė cilat as qė duan tė kenė punė me propaganda fetare. Qė nga Beteja e Maricės, dhe sidomos ajo e Kosovės (1389), sulltanėt e Stambollit kanė bėrė ēmos pėr ta shndėrruar Ballkanik nė njė qendėr mesjetare tė prapambeturisė. Po kėshtu ka vepruar edhe Serbia, pėrmes shijeve paranoike tė fundamentalizmit ortodoks dhe ekspansionizmit ballkanik. Pas vdekjes sė Skėnderbeut, pėr tė shpėtuar gjuhėn, shpirtin dhe fenė e tė parėve tanė, shqiptarėt e menēur dolėn tejmatanė brigjeve tė Adriatikut, Danubit etj. Jo feja  i ka fajet, por fundamentalizmi fetar.

         Pėr Riza Lahun, memorialist, poet, pilot dhe atdhetar, nuk ka gjė mė tė bukur nė Tiranė, se sa tė admirosh studenteshat iraniane me kryqin nė gji. Po qe se ta sheh kryqin krueredaktori i njė fletushke pėr fėmijė nė zemėr tė Sharrit, ta bėn mė keq seē ia bėnė arsimtarit shembullor Eshref Zejneli, duke e mbytur me gurė e drurė, siē e patėn gozhduar Krishtin e ndjerė. Kush janė ata qė e benė kėtė krim barbar nė mesnatėn e fundamentalizmit komunist nė linjėn Brodec-Shipkovicė? Po kalojmė nga objekti nė subjekt, te titulli i parashtruar pėr komentim. Komenti zyrtar, de facto i pėrket Eva Galambos nga Bukureshti, tė pėrditshmes bukureshtare Gāndul (Mendimi, 20 mars 2006), dhe burimeve tė transmetuara asokohe nga posti arab i televizionit Al-Jazera.

         Pėrse ishte fjala? Ka kaluar njė vjet nga ajo kohė dhe fjalėt e Evės janė ende aktuale. Janė aktuale ngase shqiptarėt ende nuk janė mbushur me mend pėr ta zėvendėsuar fundamentalizmin fetar me atdhetarizėm kulturor. Nuk blejnė shqiptarėt gazeta, siē veprojnė hebrenjtė, por dinė tė hedhin para pas lavireve tė Bullgarisė apo Rumanisė. Po t’i kishin ndjekur me kohė shembujt e shenjtė tė rilindasve tanė, admirimi i Europės ndaj Kosovės dhe Shqipėrisė do tė ishte ende mė i madh, Kosova kaherė do tė ishte bėrė republikė, ndėrsa Shqipėria do tė kishte krijuar kushte ekzistenciale pėr shqiptarėt dhe arumunėt, mė shumė se Greqia. I potencojmė arumunėt ngase njė zagari elektronik nuk i konvenon mendimi ynė se sulmet e bandave myslimane tė Ali Pashė Tepelenit kundėr vllehėve tė Voskopojės, ishin sulme barbare qė shėmbėllenin me krimet e forcave paramilitare tė Millosheviqit nė Kosovė. Ku janė Akademia dhe Biblioteka e Voskopojės? Ku janė ata qė s’janė?

         Posti televiziv nė fjalė ėshtė i njohur nė Europė apo SHBA si njė ndėrmjetės i mesazheve kėrcėnuese tė terroristėve arabė kundėr Perėndimit. Ajo qė impresionoi telespektatorėt e njė posti tjetėr televiziv, Qatar, kishte tė bėjė me njė intelektuale siriane, dr. Wafa Sultan, dhe njė profesor egjyptas tė studimeve fetare (dr. Ibrahim al Khouli). Emisioni i realizuar nė gjuhėn angleze, qe ndjekur nga miliona telespektatorė. Me kėtė rast, dolėn nė shesh disa tė vėrteta aktuale edhe pėr “patriotėt” tanė, pėr titistėt dhe enveristėt e dikurshėm, tė cilėt e kanė zėvendėsuar atdhetarizmin me fanatizem. Emisioni nė fjalė bėnte fjalė pėr vlerat e larta tė Perėndimit dhe prapambeturinė ekonomike e kulturore tė Lindjes fanatike. Konflikti prezent nė Irak apo Avganistan nuk ėshtė njė konflikt ndėrmjet feve apo qytetėrimeve, por njė konfrontim ndėrmjet dy koncepteve tė kundėrta, ndėrmjet dy epokave. Mėnjanė ėshtė  mentaliteti mesjetar i fundamentalizmit, ndėrsa nė anėn tjetėr qytetėrimi i shekullit XXI.

Fjala ėshtė pėr njerėz qė dinė tė shkojnė nė hap me kohėn menjanė, dhe pėr eksponentė tė primitivizmit dhe tėrrorizmit nė anėn tjetėr. “Hebrenjtė e kanė lėnė mėnjanė tragjedinė dhe bindur botėn t’i respektojė pėrmes asaj qė dinė, pėrmes punės sė tyre, e jo pėrmes klithjeve, vajtimeve apo hedhjes sė vetvetes nė ajėr”, pat thėnė mes tjerash Wafa Sultana, e rritur nė njė familje myslimanėsh sirianė, e indinjuar nga veprimet e organizatės terroriste “Vėllazėria myslimane”, e cila arrin tė shpėrngulket nė Amerikė, me tė shoqin dhe fėmijėt e saj, ku ka filluar tė bashkėpunojė nė njė site mysliman reformist, duke e kritikuar ashpėr “Vėllazėrinė myslimane” dhe fundamentalizmin islamik. Nuk e dimė nė ka ardhur koha pėr ringritjen e kishės nė Shipkovicė, apo tė Katedrales sė Kombit edhe nė Drenicė, por e dimė se shqiptarėt duhet ta ndajnė shapin prej sheqerit, duke i dhėnė prioritet kulturės kombėtare, e jo propagandave fetare.

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
    Copyright (c) 2000 Shipkovica.com