???
                           

          (Sipas burimeve qė ia dha dr. Don Shan Zefi  Rilindjes,

Kisha Shqiptare,  e themeluar qysh para dymijė vitesh, prej Shėn Palit dhe  Apostujve tjerė,  u rrit me predikimin e nxėnėsve tė tyre, dhe gėzonte njė hierarki me njė organizim tė mirė kishtar, qė lulėzoi deri nė ardhjen e grupeve etnike, e sidomos para dyndjeve sllave. Nė vijim, ajo gadi krejtėsisht u shkatėrrua pas invazioneve dhe pushtimit osman tė tokave tė shenjta shqiptare, gjėra kėto tė demonstruara qartė prej Koncileve tė para ekumenike,  si dhe nga korrespondenca mes Selisė sė Shenjtė dhe ipeshkvive iliro-shqiptare

            Shumėkush habitet pse studjojmė nė njė vend tė varfėr. Tė rrallė janė ata qė e dinė se Bukureshti ka qenė dikurė kryeqendra e Shqipėrisė sė mėrguar, vatra e zjarrtė e atdhedashurisė shqiptare, qyteti qė mban emrin mė tė bukur tė tė folurit shqip. Me ishliderin e shqiptarėve tė kėtij vendi, njihemi qė nga janari i vitit 1971, qė nga ajo kėhė kur na njihte me bijtė dhe bijat e rilindasve tanė. Njė pjesė e tyre jetojnė edhe sot e kėsaj dite. Disa i ka kapluar mosha 90 vjeēare, ndėrsa njė plakush me prejardhje korēare, e ka kaluar moshėn 103 vjeēare. Nė kohėn kur zoti Maksuti mbron nėpėr tubime shkencore idenė se shqiptarėt e kanė pėrqafuar krishėrimin pėr njėmijė vjet para sllavėve, zoti Thanas Kristo Rėmbeci, i biri i njė patrioti shqiptar, na furnizon me fotografi, artikuj e dokumente mbi kishėn shqiptare tė Bukureshtit, ku ėshtė mbajtur mesha e parė shqipe, nė vitin 1911, falė prezencės sė Nolit nė kėtė seli tė shenjtė.. Pėrnga pikėpamja fetare, janė kėto tema historike, qė na ndėrlidhin me lashtėsinė tonė, qė nga koha e Jezu Krishtit. Jo mė kot, Don Antoni, qė faktikissht ėshtė Xhemal Mustafa, e mba nė ballė tė klubit tė tij, portretin e Papės, atė tė Skėnderbeut dhe tė Nėnė Terezės. Don Antoni i ka rrėnjėt nga Kosova.

Nga Kosova e kemi edhe dr. Don Shan Zefin, i lindur nė vitin 1959, nė fshatin Danub  tė Gjilanit. Ėshtė i biri i Nazifit dhe Ferides. Duke kuptuar qysh nė rini, se tė parėt tanė kishin qenė katolikė, shpreh dėshirėn pėr tė studjuar teologjinė, sė pari nė Seminarin klasik – Paulinum, tė Suboticės, pėr tė vazhduar pastaj studimet filozofiko – teologjike te Jezuitėt e Zagrebit. Diplomoi filozofinė (1983), si dhe teologjinė (1987), duke pėrfituar titullin “dakaleureati”. Po atė vit, u shugurua si meshtar nė Ferizaj, ku shėrbeu si prift njė vjet e gjysmė. Filloi tė shkruajė aartikuj nėpėr revista tė ndryshme, ndėrsa me pėlqimin e Imzot Nikė Prelės dhe Joakim Herbutit, nė vitin 1988, u dėrgua nė studime post-diplomike, nė Vatikan, ku magjistron pas tre vitesh (1991) me tezėn “Vlerėsimi juridik tė Koncilit tė parė shqiptar (1703) ndaj laramanėve” (La valutazione Giuridica del Primo Concilio Nazionale Albanese del 1703 verso i cripto-cattalici).

Dy vjet mė vonė (dhjetor, 1992), e mbrojti me sukses ttė lartė tezėn e doktoratės “RISERCA ASTORICO-JURIDICA SULL’ISLAMIZZAZIONE E LARAMANIZZAZIONE DEGLI ALBANESI, DAL XV.ALXX SEC.” (Kėrkime historiko-juridike mbi islamizimin dhe laramanizimin e shqiptarėve, prej shek.XV deri nė shek.XX). Nė paraqitjen dhe mbrojtjen e doktoratės morėn pjesė personalitete tė shquara, ndėr tė cilėt edhe meshtarėt nga Kosova: Dr. Don Lush Gjergji, Don Zef Gashi, Don Ndue Gjergji...Profesorėt, si dhe publiku, punimin shkencor tė Don Shanit e vlerėsuan si hulumtim serioz mjaft tė thellė, shumė interesant dhe adekuat jo vetėm pėr shqiptarėt, por edhe mė gjerė. Pėrgjatė studimeve nė Universitetin e Prishtinės, e kemi njohur nga kjo zonė, edhe njė prift tjetėr shqiptar: Isak Ahmetin. Ishte nga Stublla e Epėrme, dhe kishte studjuar teologjinė katolike, nė Dubrovnik. Ka gjasė qė Don Shan Zefi i do prindėrve me emra myslimanėsh,  njėsoj si Isak Ahmeti dhe bashkėfshatarėt e tyre, nga pushtuesi osman i kishin marrė vetėm emrat, por jo edhe fenė.

Nė bazė tė njė interviste qė e realizoi Avni Shabani pėr Rilindjen, nga ana e kėtij teologu kuptojmė se nuk ėshtė lehtė tė merresh me njė temė kaq tė ndėrlikuar, siē ėshtė laramanizimi i shqiptarėve, braktisja e krishtėrimit dhe pėrqafimi i islamizmit. Duhen hulumtuar burime tė shumta, ndėr tė cilat edhe arkivat sekrete tė Vatikanit, aktet e koncilerve ekumenike, shkrimet e mbajtura nėpėr kongrese. Pjesa e parė e disertacionit i referohet periudhės sė lashtė tė krishtėrimit shqiptar, organizimit kishtar shqiptar, korrespondencės mes Selisė sė Shenjtė dhe ipeshkvive iliro-shqiptare, jetės monastike dhe tė Shenjtėrit e parė tė kishės shqiptare deri nė shek.VII, pastaj kalohet deri nė invasionin dhe pushtimin  turk tė territoreve shqiptare, duke i nėnvizuar periudhat e saja mė tė rėndėsishme.

            Pjesa e dytė, sipas Don Shan Zefit, sėbashku me pjesėn e tretė, shtjellon islamizimin nė kompleksin e tij: pėrhapjen territoriale dhe kohore tė kėtij fenomeni(...), diskriminimin juridiko-administrativ, persekutimin permanent tė kishės – klerit, kripto – kristianizmi, propaganda ortodokse (sllavizimi i shqiptarėve) etj. Pjesa e fundit qė ėshtė vazhdimėsi e islamizimit sipėrfaqsor, trajton fenomenin “unik” tė laramanizmit ndėrshqipėtar, pėrhapjen kohore dhe territoriale, rikthimin nė fenė e mėparshme dhe motivet kryesore tė laraminizimit. Autori pėrpiqet t’i sqarojė qėndrimet zyrtare tė Kishės ndaj laramanėve-myslimanėve, nėn dritėn e dokumenteve.

Si pasojė e invazonit osman, u shkatėrruan tokat e shenjta shqiptare

Nė pyetjen qė ia bėri pėr Rilindjen zoti Avni Shabani autorit lidhur me pėrfundimet e arritura nė fushė tė hulumtimeve shkencore mbi krishtėrimin dhe islamizimin e popullit tonė, Don Shan Zefi pėrgjigjet:  Kisha Shqiptare qe e themeluar prej vetė Shėn Palit (qė ish Apostulli i parė, pra qė nga koha e Jezu Krishtit- B.Y.), ) si dhe prej Apostujve tė tjerė. Ajo u rrit me predikimin e nxėnėsve tė tyre, dhe gėzonte njė hierarki me njė organizim tė mirė kishtar, qė lulėzoi deri nė ardhjen e grupeve etnike, e sidomos para dyndjeve sllave. Nė vijim, ajo gadi krejtėsisht u shkatėrrua pas invazioneve dhe pushtimit osman tė tokave tė shenjta shqiptare, gjėra kėto tė demonstruara qartė prej Koncileve tė para ekumenike, duke filluar prej Nicuet 35 2 tutje, nga shumė Sinoda krahinore  apo ndėrkrahinore, ose dhe prej Asambleve hierarkike, si dhe nga korrespondenca mes Selisė sė Shenjtė dhe ipeshkvive iliro-shqiptare.

Pas pushtimit turk, vazhdon Don Shan Zefi, shumė Seli ipeshkvore (rreth 30 – sosh) ose qendra kishtare, u shuan, u zhdukėn, pra, edhe rregulltarėt qė kishin kontribuar tė mbanin katolicizmin e kombin e vendit. Jo vetėm qendrat kishtare dhe manastiret do tė rrėnohen, por edhe qytete e fshatra tė tėra do tė fshihen nga fytyra e tokės. Popullata e krishterė detyrohet nė nomadizėm dhe nė shpėrndarje. Ajo masakrohet apo reduktohet nė robėri. Kėshtu perandoria osmane do t’i islamizojė 2/3 % tė popullsisė, kundėr vullnetit ose dėshirės sė tyre. Argumentet qė na i ofron autori,  janė tė qarta e bindėse. Jo mė kot, teza e tij e doktoratės, e pregaditur dhe e mbrojtur para elitės shkencore tė Romės, mori notėn mė tė lartė. Sherri i klerit pėr shqiptarėt, ka qenė pėrherė i rrezikshėm, si ai i priftėrinjve qė s’i duronte myslimanėt, poashtu edhe ai i hoxhallarėve, qė s’i duronte tė krishterėt. Neve s’na mbetet tjetėr, veēse tė zgjedhim rrugėn e mesme: respekt, edhe ndaj njėrės, edhe ndaj tjetrės fe, duke i shkrirė tė dyjat, nė njė tė pėrbashkėt: atė tė atdhedashurisė. Pėr justifikimin e hulumtimeve shkencore tė kėtij shkencėtari kosovar, po japim me kėtė rast, para se tė bėjmė pėrkthimin e tekstit me shkronja arabe, fotografinė nė tė cilėn Musa Efendia, mban fjalim nė Shkodėr, kundėr flamurit shqiptar.

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com    HEAD" align="center" width="100%">

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
Copyright (c) 2000 Shipkovica.com