Pėr tė gjitha problemet e kombit shqipėtar,trysnitė e pėrdorura ndaj tij si dhe identitetin e kombit shqipėtar, nė tė gjitha arkivat e europės dhe atė tė Universiteteteve mė tė famshėm tė botės, gjurmimet e kryera flasin me gjuhėn e sė vėrtetės dhe jo me gjuhėn e diplomacisė apo politikės arrogante europiane.
Pėr kėtė duke iu referuar disa autorėve kronologjikisht , po japim mė poshtė deduksionet e tyre mbi SHQIPĖRINĖ DHE SHQIPĖTARĖT.

1804 W.M.LAKE " Travels in northern Greece ",botuar nė Londėr nė vitin 1835,citon Lordin Brauton - mik i ngushtė i Lordit Bayron,duke vėnė theksin qė shqipėtarėt thonė kur i pyet : - ēfarė jeni ? Ata pėrgjigjen :- duke mos thėne kurrė se jemi musulmanė ose tė krishterė 
Nė vitin 1875 nė Botimin e nėntė tė Enciklopedisė Britanike si dhe nė „Times“ tė Londrės 1878 nuk pėrmendet kurr Gadishulli Ballkanik,por Gadishulli Ilir (!)

      Nuk pėrmendet as nė Fjalorin e Pėrgjithshėm Enciklopedik tė shkruar nė Paris mė vitin 1879 nga Vivien de Saint Martin por pėrsėri gadishulli ilir.

      Studiuesi pėr Bizantin BURY – anglez pėrherė e pėrmend Gadishulli Ilir    Nga del pra KOSOVA qė qėnka e serbėve kur pasardhėsit e ilirėve jemi nč dhe vetėm nč.

      Nė Vjenė mė 1913 njė studiues kroat Millan Shuflaj shkruan tek vėllimi i parė  „Acta et Diplomata res Albaniae mediae actatis illustrantia „ qė tė gjitha informacionet pėr kėtė vend e pėr kėtė komb na i japin vetėm armiqtė e ShqipėrisØ...

      Ka nga shkrimet e normandėve tė lashtė se kur erdhi nė brigjet e Shqipėrisė Robert Guiskardi , pėrdorej e shkruar gjuha shqipe ! Si neglizhentė tė tillė shqipėtarėt janė tė vetmit popuj tė lashtė tė europės juglindore qė nuk kanė as monumente kulture dhe as arkiva kombėtare.Njė dorė tepėr tinzare i ka plaēkitur ato ! Ndėrsa tė shkolluarit shqipėtarė kanė punuar pėrherė jashtė teritorit etnik tė saj dhe kanė shkruar gjithmonė nė gjuhė tė huaj (!) Estienėt – familja e shquar e filologėve francezė ėshtė me origjinė shqiptare siē ėshtė dhe Koēi Bej – „Monteskieja i osmanėve „ nga Korēa (!) Ky informacion na vjen nga studiuesi i shquar gjerman Franz Babinger nė vitin 1927 tek „ Die Geschichtsschreiber der Osmanen ,“ botuar nė Leipzig (fq.184),

      Nė Londėr mė 1927 botn Paul Edmonds „ To the land of the Eagle „ ku quhet „kopėshti shkėmbor i Europės Juglindore „ .Zotėrinj tė nderuar     nė Fushėn e Martinajve qė etimologjia sėrbe e quan Triepēe – tė Kosovės  prodhohet 24.37 % e arit europian .

      Ndėrsa, ja se ēfarė shkruan zonja Edith Durham nė 1920 tek „ Twenty Years of Balkan Tangle  „ apo nė vitin 1905 tek „ The Burden of the Balkans „ , ( fq.,124 dhe fq.217 respektivisht krahasohet ky vend e ky popull me Uellsin e Veriut (!)

      Kur dihet shovinizmi i Kishės Ortodokse Sllave – Jyrien de La Gravierė      na sjell tek „ La station du Levant „ nė vitin 1876 vėll II.fq.89 lluksin e mentalitetit shqipėtar duke shkruar „ ...Kombėsia i bashkon shqiptarėt     shumė mė tepėr se sa i ndan feja .“

      Ndėrsa Hobhouse bnė f1q.147-148 tė „ A Jorney through Albania“ na bėn tė ditur se nga viti 1878 deri mė 1920 ( Lidhja e Prizrenit dhe Pushtimi Italian ) ,grekėt e serbėt pretendojnė se nuk ekziston kombi    Shqipėtar (!) ... Fuqitė e Mėdha kanė qeshur me ta.Biles njė diplomat europian i pyeti :- a ka dallim kisha greke nga kombėsia greke,apo kisha sėrbe nga kombėsia sėrbe ?...“

      Nė vitin 1914 Wadham Peacock tek „ Albania : The foundling State of Europe „ ,(fq.177) na bėn tė ditur : „ Vetėdija europiane e njeh kombėsinė shqipėtare.Por ndėrmjet sllavėve dhe tyre ka disa shekuj hakmarrjeje.Shqiptari e sheh sllavin si pushtues dhe grabitės.Ndėrsa sllavi e sheh shqiptarin si njeri tė padėshirueshėm .Duke patur njė pėrparsi tepėr tė ēmuar qė sllavi ėshtė treguar mė i shkathėt nė shkrimet e veta,ndonse ka ardhur nė mes shekujve VII e XI-tė,duke e gjetur shqiptarin autokton,e konsideron shqiptarin si bandit dhe grabitės tė fshatrave sllave ( !) .Nė fakt –vazhdon autori – tjetėr kush e ka mizėn nėn kėsulė ...“

      W.M.Leake nė vitin 1804 boton nė Londėr „Travels in Northern Greece„ ( vėll.I.fq.43 ) qė „ Ndrysh nga kombet e tjerė tė gadishullit qė dallojnė thellėsisht besimin fetar,shqipėtarėt nuk thonė as jemi turq,as jemi tė krishterė , por thjeshtė e prerazi jemi shqipėtar ! Sa dinakėri treguan Akademia e Beogradit , ēupriloviqėt , e rankoviqėt kur dėbuan     500 nijė shqipėtarė gjoja se ishin turq nė vitin 1956 Ø.

      Historiani i Kryengritjes Greke Xhorxh Finlej pasi analizon karateristikat dhe cilėsitė e shqipėtarėve nė krahasim me fqinjėt e vet  na tregon tek Histori of Greece „ (bot.Oksford 1877 vell.VI.fq.31 )se :   Shqiparėt e donin tė vertetėn dhe ishin tė ndershėm .

      Nė librin e vet „ Turkey and ist People „ Edwin Pears bot.2 fq.167 nė Londėr vlerson 5 cilėsi tė  shqipėtarve qė janė : - PAVARĖSIA,KALORSIA,MIRĖSJELLJA,TOELRANCA  dhe BESNIKĖRIA .

      Shqipėtarėt nuk janė turma dhe as primitivė ! Lexoni nė revistėn      „ ALBANIEN “ botuar mė 1927 nė Shtugart ku Herbert Louis na citon     „Nė Shqipėri nuk ka masa indiferente.Atje ēdo individ ėshtė i gatshėm tė  marrė nismė tė fuqishme .Shqiptari e ka ndjenjėn e vetėbesimit mė tė fortė se ēdo gjė !...“

        Idriz  Hamzai

  
 

Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
    Copyright (c) 2000 Shipkovica.com