• Edicioni XVIII i Festivalit Ndėrkombėtar te Poezisė “Ditėt e Naimit”>    

Artan Arsllani

Fitues i ēmimit tė madh "Naim Frashėri" tė Edicionit XVIII tė Festivalit Ndėrkombėtar tė Poezisė "Ditėt e Naimit" ėshtė poeti italian Sebastiano Grasso. Ky ėshtė vendim i Jurisė sė Festivalit i pėrbėrė nga poeti dhe pėrkthyesi Visar Zhiti (Shqipėri), Ndue Ukaj (Kosovė) dhe Xhelal Zejneli (Maqedoni). Drejtoria e Festivalit, gjithashtu ka shpalle laureatin e sivjetshėm edhe Anėtar Nderi tė Festivalit. Festivali Ndėrkombėtar i Poezisė “Ditėt e Naimit” do tė mbahet prej 16 – 19 tetor 2014, nė qytetin e Tetovės.
Kjo u bė e njohur nė njė Konferencė shtypi tė mbajtur mė 15 shtator nė Qendrėn kulturore nė Tetovė, nga kryetari i Jurisė sė Festivalit, Visar Zhiti dhe drejtori i Festivalit Ndėrkombėtar tė Poezisė "Ditėt e Naimit", Shaip Emėrllahu. Laureatė tė mėhershėm tė kėtij festivali janė emra e njohur si: Ismail Kadare (Shqipėri), Desmond Egan (Irlandė), Thomas Tidholm (Suedi), Manlio Argueta (Salvador), Ali Podrimja (Kosovė), Fatos Arapi (Shqipėri), Athanase de Thracy (Bullgari), Lionel Ray(Francė), Abdelatif Laabi (Marok), Eva Lipska (Poloni), Tua Forstrom (Finlandė), Craig Czury (SHBA) etj.

Nė edicionin e sivjetėm janė ftuar 40 poetė nga vende tė ndryshme tė botės si: SHBA, Argjentinė, Kolumbi, Danimarkė, Islandė, Gjermani, Francė, Itali, Poloni, Izrael, Greqi, Turqi, Iran, Kroaci, Slloveni, Bullgari, Serbi, Bosnjė dhe Hercegovinė, dhe poete shqiptare nga Mali i Zi, Shqiperia, Kosova dhe Maqedonia.

Nė vazhdim kryetari i Jurisė sė Festivalit Visar Zhiti paraqiti arsyetimin pėr dhėnien e ēimimit letrar "Naim Frashėri" ku thuhet se " poetit italian Sebastiano Grasso-s i jepet ēmimi i madh letrar “Naim Frashėri”, pėr vargjet e tij tė dashurisė, nė tė cilat lexuesi identifikohet, teksa ato flasin pėr pėrditshmėrinė. “Klasik” dhe modern nė tė njėjtėn kohė, vepra e tij frymon, larg nga shtirjet letrare, e aftė tė shprehė jetėn e vėrtetė." Ai mė pas lexoi nje biografi tė shkurtėr tė fituesit, ku theksoi se Grasso eshte kryetar i PEN Qendrės italiane, redaktor i revistes "Koriere de la Sera", profesor universiteti, pėrkthyes dhe gazetar. Librat e tij te perkthyera nė disa gjuhė janė shoqėruar me parathenie tė nobelistit portugez Saramago, kandidateve te cmimit Nobel Andonis e Jevtushenko, Mario Luzi etj. Visar Zhiti nė fund lexoi edhe deklaraten qe laureati dergoj me rastin e marrjes se cmimit "Naim Frashėri",

 

• Post Scriptum>    

Kushdo që ka dëshirë të afirmojë Shipkovicën në Internet, si dhe personalitetet e tjera, ngjarjet dhe kujtime, duke dhënë kontribut konkret edhe ky fshat dhe banorët e tij të vyeshëm, le të urdhërojnë e le të na ofrojnë materiale të kompiuterizuara info@shipkovica.com

 
                                                  
 
 

                                Opinionet dhe vėrejtjet tuaja mund t'i dėrgoni nė adresėn - info@shipkovica.com
                                                               Copyright (c) 2000 Shipkovica.com